Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wejherowo

Dobry okap do małej kuchni. Przegląd modeli

Okap kuchenny to urządzenie, które powinno zagościć nawet w mniejszej kuchni. Asortyment modeli jest spory. Na co warto się zdecydować, gdy do dyspozycji jest mało miejsca? Oto propozycje okapów do małej kuchni.

Urządzenie mniejszej kuchni może być problematyczne. To pomieszczenie, w którym należy na niewielkiej powierzchni zmieścić dużo mebli i sprzętów, między innymi kuchenkę, piekarnik, lodówkę, zlewozmywak. W kuchni warto także zamontować okap. Zadaniem tego urządzenia jest przechwytywanie lub odprowadzanie par oraz nieprzyjemnych zapachów, które powstają podczas gotowania.

Okap w małej kuchni – dlaczego warto?

Chociaż może wydawać się, że montaż okapu nie jest konieczny, to jednak warto zdecydować się na jego instalację. Wśród głównych zalet związanych z okapem montażu w kuchni znajdują się:

  • czyste, świeże powietrze podczas gotowania
  • zmniejszenie poziomu wilgotności w kuchni
  • dodatkowe oświetlenie kuchenki i okolicy

Wobec tego okap w małej kuchni także jest bardzo pomocnym urządzeniem, z którym gotowanie może być przyjemniejsze. Co warto kupić?

Jaki okap do małej kuchni?

W małej kuchni musimy zmierzyć się z wyborem sprzętów, które muszą być jednocześnie kompaktowe, ale także efektywne. Dotyczy to również wyboru właściwego okapu.

Bardzo często w małych kuchniach gości okap ścienny, na przykład okap kominowy albo okap podszafkowy. Tego typu okapy mogą działać jako wyciągi lub jako pochłaniacze. W pierwszym wariancie wymagają połączenia z instalacją wentylacyjna, natomiast w drugim wyposażone są one filtry zatrzymujące nieprzyjemne zapachy.

Inna opcja to zamontowanie okapu w suficie. Okap sufitowy to relatywna nowość w branży AGD. Takie okapy zaczęły być popularne wraz z rozpowszechnieniem wysp i półwyspów kuchennych. Gdy kuchenka będzie zamontowana właśnie w takie zabudowie, wtedy warto skorzystać z okapów montowanych w suficie.

Okap wyspowy występuje w dwóch wariantach – montowany bezpośrednio pod sufitem albo podwieszany, wiszący. Można zatem dopasować go do możliwości podpięcia do instalacji wentylacyjnej, a także do indywidualnych potrzeb. Takie okapy pracują również jako pochłaniacze – nie muszą być wtedy podłączane do wentylacji.

W mniejszej kuchni można także zastosować okap blatowy, czyli zamontowany bezpośrednio w blacie. To interesująca nowość, jednak jest on związany z dość wysokim wydatkiem. Konstrukcja okapu znajduje się wtedy w szafce za kuchenką, dlatego konieczne jest pozostawienie odpowiedniego miejsca do przechowywania.