Ceny mieszkań w mieście Reda: 9 477 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w mieście Reda - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w mieście Reda wyniosła 9 477 zł/m² w ostatnich 12 miesiącach. To o 377 zł/m², czyli 4,1% więcej niż średnia z 2025 r. Ceny transakcyjne pokazują zarazem istotne różnice między metrażami, lokalizacjami oraz mieszkaniami nowymi i używanymi. Dla kupującego wybór segmentu pozostaje więc równie ważny jak ogólnomiejski poziom cen.

Redakcja wejherowski24.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w mieście Reda: najważniejsze liczby

  • 9 477 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 377 zł/m² i 4,1% - wzrost wobec średniej z 2025 r.
  • 8 589-10 331 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
  • 534 912 zł - mediana ceny całego mieszkania.
  • 56 m² - mediana powierzchni sprzedawanego lokalu.

To zestawienie rozdziela cenę metra od całkowitego budżetu zakupu. Mieszkanie z niższą stawką jednostkową nie musi oznaczać mniejszego wydatku, jeśli ma większą powierzchnię.

Infografika: ceny mieszkań w mieście Reda
Infografika: ceny mieszkań w mieście Reda

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)9 158
wtórny10 030

9 158 zł/m² płacono za lokale deweloperskie, wobec 10 030 zł/m² na rynku wtórnym. Mieszkania nowe były zatem o 8,7% tańsze w przeliczeniu na metr. Sam status nowego lokalu nie zapewnia premii cenowej: znaczenie mają również lokalizacja i powierzchnia mieszkań tworzących dany segment.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)10 602
35-45 m² (małe 2-pok.)10 177
45-55 m² (2-pok.)10 040
55-70 m² (3-pok.)9 352
70-90 m² (duże 3-4 pok.)8 719
90-120 m² (największe)6 554

10 602 zł/m² kosztował metr w lokalach o powierzchni 25-35 m², a 6 554 zł/m² w mieszkaniach 90-120 m². Wykres pokazuje malejącą stawkę wraz ze wzrostem metrażu. Mechanizm ten wiąże się z dostępnością całkowitego budżetu: mniejszy lokal może przyciągać kupujących mimo wyższej ceny jednostkowej.

Ceny wg metrażu - Reda
Ceny wg metrażu - Reda

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

9 724 zł/m² osiągnęła mediana w rejonie Osiedle Przy Młynie. Na przeciwległym końcu zestawienia znalazł się rejon Reda Na Fali z wynikiem 5 737 zł/m². Rozpiętość przestrzenna pokazuje, dlaczego poszukiwania warto prowadzić na poziomie konkretnych części miasta.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Osada Darżlubska10 670 *
Betlejem10 162 *
Osiedle Przy Młynie9 724
Osiedle Reda Park9 526
Osiedle Remoda8 868 *
Kwartet Moniuszki8 125
Marianowo8 070 *
Osiedle Srebrne7 980
Lipova Park7 322
Pieleszewo7 174
Reda Na Fali5 737

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

* Rejony pochodzą z OSM i mają orientacyjne granice. Dla rejonu Reda Na Fali zestawienie obejmuje okres od 2019 r.; pozostałe wartości dotyczą ostatnich 12 miesięcy. Najwyższe wskazania dla rejonów Osada Darżlubska i Betlejem są orientacyjne.

Mapa cen mieszkań - Reda
Mapa cen mieszkań - Reda

Ceny wg części miasta - Reda
Ceny wg części miasta - Reda

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach

Wykaz transakcji wskazuje największą aktywność przy ulicach:

  • ul. Bosmańska - 9 502 zł/m²;
  • ul. Olimpijska - 10 046 zł/m²;
  • ul. Cechowa - 8 289 zł/m².

Wśród ulic z aktywnym obrotem 10 657 zł/m² odnotowano przy ul. Morska, a 6 560 zł/m² przy ul. Potokowa. Różnica wynosi 4 097 zł/m².

Ceny działek w mieście Reda

276 zł/m² wyniosła mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy. Mediana powierzchni sprzedawanej parceli to 1 145 m². Przy planowaniu zakupu gruntu stawkę jednostkową trzeba rozpatrywać razem z wielkością nieruchomości.

Więcej lokalnych informacji z Wejherowa jest na wejherowski24.pl. Sprawdź też, co dzieje się w najbliższych dniach – wydarzenia i imprezy zbieramy na wejherowski24.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie 534 912 zł na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% wynosi około 10 698 zł. Osoby kupujące pierwsze mieszkanie korzystają ze zwolnienia. Maksymalna taksa notarialna to około 3 579 zł z VAT, a opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Taksę można negocjować. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje, o ile wzrosły ceny względem 2021 r.: z 5 846 zł/m² do 9 477 zł/m², czyli o 62%. Średnioroczne tempo wyniosło 10,1%.

Trend cen - Reda
Trend cen - Reda

Reda na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

10 098 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa pomorskiego. W Redzie metr kosztował o 621 zł mniej.

Powiat wejherowski wg GUS: mediana ceny lokali mieszkalnych w IV kw. 2024 wyniosła 8 138 zł/m², wobec 6 970 zł/m² rok wcześniej, co oznacza wzrost o 16,8%. W mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 8 755 zł/m², o 617 zł więcej niż mediana powiatu.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Reda-9 477-
Rumia7 km10 370+9,4%
Wejherowo7 km7 795-17,7%
Gdynia22 km11 867+25,2%
Gdańsk34 km13 075+38,0%

893 zł/m² więcej płacono w Rumii, położonej 7 km od Redy.

Komentarz analityczny

Wzrost o 377 zł/m² i 4,1% wobec średniej z 2025 r. wskazuje na wolniejszą dynamikę niż średnioroczne 10,1% liczone od 2021 r. Lokalny rynek pozostaje powyżej wcześniejszych poziomów, ale obecne tempo nie powtarza skali długookresowego wzrostu.

W Polsce ceny mieszkań zwiększyły się o 6,3% rok do roku w II kwartale 2026 r. (GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Kierunek zmian jest więc wspólny: zarówno lokalnie, jak i ogólnopolsko odnotowano wzrost.

Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wyniosło 5,98% we wrześniu wobec 5,99% w sierpniu 2026 r. (NBP, dane za wrzesień opublikowane 30 października 2026 r.). Dostępność finansowania może wspierać popyt również w Redzie, zwłaszcza wśród kupujących porównujących koszt zakupu z droższymi miastami regionu.

Co dalej z cenami? Jeśli możliwości finansowe kupujących będą rosły szybciej niż dostępna oferta, presja na wzrost może się utrzymać. Jeśli podaż będzie skuteczniej odpowiadać na popyt, tempo może osłabnąć. Twardej prognozy nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w mieście Reda?

Mediana wynosi 9 477 zł/m², a połowa transakcji mieści się w przedziale 8 589-10 331 zł/m².

Czy ceny mieszkań w mieście Reda rosną, czy spadają?

Mediana jest o 377 zł/m² i 4,1% wyższa niż średnia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Wśród rejonów bez oznaczenia orientacyjności najwyższa mediana to 9 724 zł/m² w rejonie Osiedle Przy Młynie, a najniższa to 5 737 zł/m² w rejonie Reda Na Fali.*

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w mieście Reda?

Dla mieszkań 25-35 m² mediana wynosi 10 602 zł/m², a dla lokali 35-45 m² to 10 177 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Nie: mediana wynosi 9 158 zł/m² wobec 10 030 zł/m², czyli jest o 8,7% niższa.

Ile kosztuje działka w mieście Reda?

Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 276 zł/m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 367 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 3 listopada 2025 do 29 lipca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (217 transakcji) i wtórny (147); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-07-29; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Dane GUS obejmują cały powiat, również gminy wiejskie, i są publikowane kwartalnie z opóźnieniem. IV kw. 2024 stanowi tło, nie aktualizację miejskiego zestawienia. Lokalna zmiana względem średniej z 2025 r. i ogólnopolska dynamika rok do roku dotyczą różnych podstaw porównania. * Odpowiedź FAQ o rejonach należy czytać wraz z przypisami pod tabelą lokalizacji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji