Aktualne ceny mieszkań w mieście Rumia. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w mieście Rumia - raport z rejestru cen

Barometr cen, październik 2026: 10 370 zł/m² wynosi mediana cen mieszkań w mieście Rumia z ostatnich 12 miesięcy. To o 957 zł/m², czyli 10,2% więcej wobec średniej z 2025 r. Podstawą raportu są ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie stawki z ogłoszeń. Zestawienie pokazuje zarówno poziom cen, jak i różnice między lokalizacjami, metrażami oraz rynkiem deweloperskim i wtórnym.

Redakcja wejherowski24.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w mieście Rumia: najważniejsze liczby

  • 10 370 zł/m² - mediana ceny mieszkań
  • 957 zł/m² i 10,2% - wzrost wobec średniej z 2025 r.
  • 9 657-11 122 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji
  • 505 260 zł - mediana ceny zakupu
  • 49 m² - mediana powierzchni mieszkania
  • 67% - wzrost ceny metra od 2021 r., średnio 10,8% rocznie
  • 11 141 zł/m² - mediana w rejonie Lotnisko

Cena metra pozwala porównywać segmenty rynku, natomiast cena całego lokalu pokazuje skalę budżetu potrzebnego na zakup. Warto rozpatrywać je łącznie: niższa stawka jednostkowa nie musi oznaczać mniejszego wydatku na mieszkanie.

Infografika: ceny mieszkań w mieście Rumia
Infografika: ceny mieszkań w mieście Rumia

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)10 316
wtórny10 485

10 316 zł/m² płacono za nowe mieszkania, a 10 485 zł/m² za lokale z rynku wtórnego. Rynek deweloperski był więc o 1,6% tańszy. W tym zestawieniu nie występuje premia cenowa za nowe budownictwo; przy wyborze lokalu znaczenie ma jednak również budżet na wykończenie lub remont.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)10 543
35-45 m² (małe 2-pok.)10 924
45-55 m² (2-pok.)10 249
55-70 m² (3-pok.)10 077
70-90 m² (duże 3-4 pok.)9 951
90-120 m² (największe)6 825

10 924 zł/m² osiągnął segment 35-45 m², najwyżej wyceniony w zestawieniu. Kawalerki o powierzchni 25-35 m² kosztowały 10 543 zł/m², a lokale 90-120 m² - 6 825 zł/m².

Mniejsze mieszkania mogą osiągać wyższe ceny jednostkowe, ponieważ niższy całkowity koszt zakupu poszerza grono potencjalnych nabywców. Dane pokazują przy tym, że najwyższa stawka nie przypada automatycznie najmniejszym lokalom.

Ceny wg metrażu - Rumia
Ceny wg metrażu - Rumia

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

11 141 zł/m² wynosi mediana w rejonie Lotnisko, a 11 017 zł/m² w rejonie Zagórze. W rejonie Biała Rzeka poziom cen to 9 932 zł/m². Różnica między rejonami Lotnisko i Biała Rzeka sięga 12%.

Rejonzł/m²
Lotnisko11 141
Zagórze11 017
Osiedle Przy Młynie10 464 *
Stara Rumia10 322
Janowo10 291
Błonia Janowskie10 128
Biała Rzeka9 932
Osada Kolejowa9 468 *

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa ułatwia porównanie lokalizacji przed wyborem konkretnych ofert. Poziom cen poszczególnych części miasta odzwierciedla zarówno położenie, jak i strukturę sprzedawanych tam mieszkań.

Mapa cen mieszkań - Rumia
Mapa cen mieszkań - Rumia

Ceny wg części miasta - Rumia
Ceny wg części miasta - Rumia

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach

Wśród ulic z najczęstszymi zmianami właściciela mieszkań znalazły się:

  • ul. Błoń Janowskich - 10 128 zł/m²
  • ul. Żeglarzy - 10 653 zł/m²
  • ul. Wyżynna - 11 301 zł/m²

Wśród ulic o żywym obrocie 11 301 zł/m² przy ul. Wyżynna było najwyższą medianą, a 9 823 zł/m² przy ul. Jeziorna - najniższą. Różnica wynosiła 1 478 zł/m², co pokazuje znaczenie lokalizacji także wewnątrz jednego miasta.

Ceny działek w mieście Rumia

663 zł/m² wynosi mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy. Typowa sprzedawana parcela miała 631 m². Przy planowaniu zakupu gruntu cena powinna być rozpatrywana wraz z możliwościami zabudowy i kosztami przygotowania inwestycji.

Więcej lokalnych informacji z Wejherowa jest na wejherowski24.pl. Sprawdź też, co dzieje się w najbliższych dniach – wydarzenia i imprezy zbieramy na wejherowski24.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego za 505 260 zł trzeba uwzględnić także koszty poza ceną lokalu:

  • 2% PCC, czyli około 10 105 zł - z wyjątkiem osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie;
  • do około 3 433 zł z VAT maksymalnej taksy notarialnej - stawki są negocjowalne;
  • 300 zł opłat sądowych za wpisy do księgi wieczystej.

Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen na wykresie pozwala umieścić bieżący wynik w dłuższej perspektywie. Od 2021 r. cena metra wzrosła z 6 204 zł do 10 370 zł, czyli o 67%, przy średnim tempie 10,8% rocznie.

Trend cen - Rumia
Trend cen - Rumia

Rumia na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

10 076 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa pomorskiego. W mieście Rumia metr kosztuje o 294 zł więcej.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Rumia-10 370-
Reda7 km9 477-8,6%
Wejherowo11 km7 815-24,6%
Gdynia17 km11 897+14,7%
Gdańsk28 km13 075+26,1%

W oddalonym o 7 km mieście Reda cena metra była niższa o 893 zł, czyli 8,6%. Rumia zajmuje cenowo pozycję między tańszymi sąsiednimi miastami a droższymi rynkami Gdynia i Gdańsk.

Komentarz analityczny

957 zł/m² i 10,2% wzrostu wobec średniej z 2025 r. oznacza utrzymanie lokalnego trendu wzrostowego. Bieżąca dynamika jest jednak niższa od 10,8% średniorocznego tempa od 2021 r. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, zależy więc od przyjętego horyzontu.

Na największych rynkach wzrost był łagodniejszy: w II kwartale 2026 r. średnia cena nowych mieszkań wyniosła 14 444 zł/m², ze wzrostem o 0,6% rok do roku, a używanych 13 657 zł/m², ze wzrostem o 0,7% (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.).

3,75% pozostało poziomem stopy referencyjnej po wrześniowej decyzji RPP (źródło: NBP, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Z kolei 6,07% wynosiło średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych w czerwcu, o 0,7 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej (źródło: AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt finansowania może zwiększać dostępność zakupu, także w mniejszych miastach oferujących niższe ceny niż duże ośrodki.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytów będzie się poprawiać, a podaż nie nadąży za popytem, presja wzrostowa może się utrzymać. Jeśli wybór lokali się poszerzy lub możliwości finansowe kupujących osłabną, dynamika może wyhamować. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w mieście Rumia?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 10 370 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 9 657-11 122 zł/m².

Czy ceny mieszkań w mieście Rumia rosną, czy spadają?

Rosną: mediana jest wyższa od średniej z 2025 r. o 957 zł/m², czyli 10,2%.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższa mediana wynosi 11 141 zł/m² w rejonie Lotnisko, najniższa w tabeli 9 468 zł/m² w rejonie Osada Kolejowa*. W rejonie Biała Rzeka wynosi 9 932 zł/m².

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w mieście Rumia?

Dla kawalerek 25-35 m² mediana wynosi 10 543 zł/m², a dla mieszkań 35-45 m² - 10 924 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Nie: mediany wynoszą odpowiednio 10 316 i 10 485 zł/m². Rynek pierwotny był o 1,6% tańszy.

Ile kosztuje działka w mieście Rumia?

Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 663 zł/m², a mediana powierzchni to 631 m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 734 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 5 stycznia 2026 do 31 lipca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (520 transakcji) i wtórny (204); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-07-31; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Dla działek w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu - wartość orientacyjna. Oznaczenie * przy rejonie Osada Kolejowa w FAQ odnosi się do przypisu pod tabelą rejonów.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły