Wygasłe domeny i SEO

Własne zaplecze to jedna z podstawowych metod link buildingu. Są to strony internetowe na których umieszczamy linki do strony pozycjonowanej. Im więcej wysokiej jakości backlinków dostanie nasza strona, tym lepiej dla jej pozycji w wyszukiwarce. Posiadanie zaplecza, które daje naszej witrynie wysokiej jakości backlinki, to absolutny must-have w skutecznym pozycjonowaniu witryny.

Jednym z czynników działających na wartość zaplecza jest jakość jego podlinkowania. Domena kilkuletnia, mocno podlinkowana z ciekawych miejsc to miejsce potencjalnie ogromnie mocnego linku. 

Można pozyskać nowa domenę a następnie, po zbudowaniu strony, linkować ją. Atutem jest to, iż jesteśmy kontrolę nad podlinkowaniem takiej witryny. Pewnym minusem jest czas, zanim domena nabędzie większej mocy, jednakże tak naprawdę prawdopodobnie już jakąś moc posiada od samego początku. Oczywiście linkowanie to także jakiś koszt. 

Można w kwestii domeny pod zaplecze pójść drogą na skróty. Istnieje możliwość kupowania domen których poprzedni właściciele nie opłacili na następny okres abonamentowy. W tej grupie domen można znaleźć wieloletnie domeny, ogromnie dobrze podlinkowane i spełniające jeszcze inne kryteria. 

Są temu specjalistyczne serwisy. Jednym z takich serwisów jest expireddomain.net. Jest to serwis, który za darmo daje naprawdę ogromne możliwości szukania domen wygasłych. Można ustawiać swoje kryteria, między innymi takie jak obecność danej frazy w nazwie domeny, żądaną końcówkę, ilość odsyłaczy prowadzących do domeny, ilość domen lub IP z których domena jest linkowana i sporo innych. 

Jak można zastosować takie domeny oprócz zbudowania na nich zaplecza? Można wykorzystać przekierowanie 301. Wówczas wszystkie odsyłacze kierujące do takiej przejętej domeny są przekierowywane na polską stronę docelową. 

Jednakże przed ustawieniem przekierowania warto rozważyć postawienie na niej najpierw tematycznej strony a dopiero po jakimś czasie ustawić przekierowanie. 

Oczywiście trzeba umieć szukać dobre domen. Nie zawsze nader ważna liczbę odsyłaczy przychodzących oznaczać może że mamy do czynienia z domena wartościową pod kątem SEO, ogromnie nierzadko jest przeciwnie – duże ilości backlinków mogą oznaczać, że jesteśmy do czynienia z domeną, w której był spam

Chcąc zweryfikować dodatkowo domenę, która może dobrze wyglądać pod kątem profilu odsyłaczy lub wieku, można a nawet należy skorzystać z serwisu archive.org. Pozwala on po prostu zobaczyć co tak naprawdę było w tej domenie.