W dniu 21 listopada 2024 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się finał XIX Wejherowskiego Konkursu Literackiego „Powiew Weny”, który przyciągnął uwagę miłośników literatury z całego regionu. Wydarzenie, zorganizowane pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa, dostarczyło wielu emocji zarówno młodym twórcom, jak i dorosłym pasjonatom pisania.
- Wyniki konkursu i laureaci
- Uroczystość wręczenia nagród i ocena prac
- Artystyczne uświetnienie wydarzenia
Wyniki konkursu i laureaci
W tegorocznej edycji konkursu, którego motto brzmiało: „Nigdy nie wie się, co poradzić z tym krzykiem, co odzywa się w nas samych”, zgłoszono 37 prac w dwóch kategoriach: poezji i prozy. W jury zasiedli uznani twórcy, w tym Daniel Odija, który pełnił rolę przewodniczącego, a także Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, Piotr Schmandt oraz Henryk Połchowski. Wyniki ogłosił Krzysztof Powałka, sekretarz komisji konkursowej.
W kategorii poezji dla młodzieży pierwsze miejsce zajęła Maria Stamirowska z Grzybna, natomiast drugie ex aequo przypadło Jakubowi Swatowi z Gdańska oraz Julii Mrozińskiej z Rumi. W kategorii prozy zwyciężyła Weronika Chyła ze Starej Jani, a drugą nagrodę zdobyła Maja Kubisiak z Wejherowa, zaś trzecią – Nina Scheucher z Lęborka. Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Wśród dorosłych twórców nagrody również przyznano w dwóch kategoriach. W poezji pierwsze miejsce zajęła Magdalena Kubiak z Wicka, drugie przypadło Małgorzacie Borzeszkowskiej z Lęborka, a trzecie ex aequo otrzymali Grzegorz Chwieduk z Kępic oraz Weronika Spławińska z Tczewa. W kategorii prozy triumfowała Monika Kubisiak z Redy, a drugą nagrodę zdobył Tomasz Magulski z Pętkowic. Laureaci w tej grupie otrzymali nagrody pieniężne.
Uroczystość wręczenia nagród i ocena prac
Wręczenie nagród miało szczególną oprawę, w której uczestniczyli przedstawiciele władz miasta: zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz, dyrektor biblioteki Ewelina Magdziarczyk-Plebanek oraz Przewodniczący Rady Miasta Paweł Formela. Wszyscy oni z uznaniem podchodzili do talentu młodych i dojrzałych autorów, doceniając ich wkład w rozwój lokalnej kultury literackiej.
Przewodniczący jury, Daniel Odija, podkreślił wysoki poziom nadesłanych prac, co tylko potwierdza, jak ważne są takie inicjatywy dla kształtowania literackiej wrażliwości w regionie. Z kolei Arkadiusz Kraszkiewicz, zachęcając do dalszej twórczości, wyraził nadzieję na jeszcze większą liczba zgłoszeń w przyszłorocznej edycji konkursu.
Artystyczne uświetnienie wydarzenia
Finał konkursu zyskał dodatkowy wymiar dzięki występom aktorów z Wejherowskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy zaprezentowali fragmenty nagrodzonych prac. Ich interpretacje dodały wydarzeniu artystycznego wyrazu, a także przyczyniły się do podkreślenia wartości literackich twórczości laureatów.
Wydarzenie to nie tylko nagradza utalentowanych autorów, ale także integruje lokalną społeczność, promując czytelnictwo i twórczość literacką. Konkurs „Powiew Weny” stał się więc ważnym elementem kulturalnego kalendarza, który z pewnością będzie kontynuowany w kolejnych latach.
Według informacji z: Urząd Miasta Wejherowo