Czym myć panele podłogowe?

Mycie podłóg to czynność, którą zwłaszcza w domach z małymi dziećmi, wykonujemy nawet dwa razy dziennie. Aby podłogi były czyste i zadbane, a także by ich nie uszkodzić, powinniśmy wybierać nie tylko przeznaczone do tego detergenty, ale także odpowiednie urządzenia. Czym myć panele podłogowe?

Mycie paneli – o czym trzeba pamiętać?

Zanim w ogóle zabierzemy się za mycie paneli, pamiętajmy, by dokładnie odkurzyć ich powierzchnię. Na podłodze mogą bowiem znajdować się przeróżne drobiny piasku czy okruchów, które w czasie mycia mogą porysować nasze panele. Problem ten szczególnie dotyczy właścicieli czworonogów, które nie tylko potrafią nanieść błoto i piach z dworu, ale również żwirek z kuwety.

Kolejna kwestia to wybór odpowiednich detergentów oraz urządzenia. Warto wybierać specjalne środki do paneli i stosować się do instrukcji producenta, by nie przesadzić z ilością detergentu. Możemy też skorzystać z domowych sposobów, np. wody z octem. Dobrym rozwiązaniem będzie też woda z płynem do mycia naczyń. Czym myć panele podłogowe? Klasyczne wiadro z wodą i mopem może się nie sprawdzić w przypadku paneli, ponieważ są one wrażliwe na dużą ilość wody i mogą z czasem puchnąć i się wypaczać.

Co wybrać do mycia paneli winylowych?

Na rynku znajdziemy przeróżne urządzenia do mycia paneli, takie jak mopy elektryczne czy parowe. Które z nich sprawdzą się do czyszczenia tego typu podłóg? Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jaki rodzaj paneli posiadamy. Choć dużo bardziej popularne są panele drewniane, coraz częściej w naszych domach pojawiają się również panele winylowe. Mimo że są one odporne na uszkodzenia czy wilgoć, to trzeba pamiętać, że mop parowy niekoniecznie będzie dobrym wyborem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że urządzenie to generuje parę wodną o wysokiej temperaturze, co może niekorzystnie wpływać na strukturę podłóg LVT. Z czasem takie panele mogą ulec uszkodzeniu i deformacji. Oczywiście istnieją niektóre rodzaje paneli winylowych, których producenci dopuszczają użycie mopa parowego. Wówczas jednak lepiej używać ściereczki, która zakryje otwory parowe, tak by para nie miała bezpośredniego kontaktu z panelami. Producenci zalecają też, by korzystać z najniższej mocy urządzenia i czyścić panele wzdłuż.

Dużo lepszym rozwiązaniem do mycia paneli winylowych będą mopy elektryczne, np. Karcher FC 7. Jest to urządzenie 2 w 1, a więc nie tylko czyści, ale też odkurza podłogę. Jest on całkowicie bezpieczny dla paneli, a przy tym bardzo skuteczny. Dzięki obracającym się padom z mikrofibry mop korzysta cały czas z czystej wody, brudna zaś odsysana jest do specjalnego zbiornika. Mamy więc pewność, że brud jest usuwany, a nie rozmazywany po podłodze. Urządzenie pozostawia niewielką ilość wody na panelach, dzięki czemu są one suche już po 20 minutach. Nie musimy więc unieruchamiać całej rodziny na pół godziny w jednym miejscu, w oczekiwaniu aż podłoga wyschnie.

Czym myć panele drewniane?

Jeśli chodzi o panele drewniane, tu oprócz wspomnianego już mopa elektrycznego możemy wykorzystać także mop parowy, np. Kärcher. Jest to urządzenie, które ma aż trzy zastosowania – odkurzanie, czyszczenie parowe i odkurzanie parowe. Polecane jest zwłaszcza do domów, w których są małe dzieci i alergicy, ponieważ para pomaga pozbyć się wirusów, bakterii i alergenów. Czyszczenie parowe jest dużo skutecznie niż tradycyjne sposoby, a ponadto jest dużo bardziej ekologiczne, ponieważ nie wymaga użycia detergentów. Odkurzacze parowe nie pozostawiają na podłodze wody, więc są idealne do paneli. Co więcej, mają bogate zastosowanie, ponieważ dzięki odpowiednim końcówkom możemy ich użyć także do mycia płytek, luster, okapów czy płyt kuchennych. Wydatek ten będzie więc inwestycją na przyszłość.