UM Wejherowo: Katarzyna Gajowska napisała najlepiej dyktando dla dorosłych


W I Dyktandzie Wejherowskim dla dorosłych pod patrontem Prezydenta Miasta Wejherowa, które miało miejsce 12 maja br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie, najlepszą pracę wśród 11 osób zgłoszonych do konkursu napisała Katarzyna Gajowska. Drugie miejsce zajęła Magdalena Janikowska , a trzecie Dorota Szreder.
Jak powiedziała organizatorka konkursu dyrektor biblioteki Ewelina Magdziarczyk-Plebanek pierwsze otwarte dyktando dla dorosłych zorganizowano w ramach Tygodnia Bibliotek w celu uczczenia 380. rocznicy powstania Wejherowa. Pomysł zorganizowania dyktanda zgłosił pracownik biblioteki Bartłomiej Wiszowaty. Natomiast tekst dyktanda przygotowała dr Joanna Ginter z Zakładu Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego.
Obserwujący przebieg dyktanda zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz powiedział, że wszyscy którzy zdecydowali się wziąć udział w I Dyktandzie Wejherowskim mogą czuć się zwycięzcami, bo żeby zdecydować się na udział w tym konkursie, trzeba było mieć przekonanie o tym, iż pisząc nie popełnia się błędów.

Zanim komisja konkursowa pod kierownictwem dyrektor biblioteki Ewelin Magdziarczyk-Plebanek ogłosiła wyniki konkursu dr Joanna Ginter omówiła treść dyktanda i zawarte w nim trudności. Znalazły się w nim nie tylko wyrazy z pisownią łączną i nierozłączną, ale również typowe pułapki z ó/u, ch/h, ż/rz oraz skrótowce, liczebniki i wyrazy obce.

Joanna Ginter wystąpiła z wykładem na temat poprawnej polszczyzny podkreślając, że wiarygodnym źródłem poprawnej pisowni języka polskiego jest Słownik Ortograficzny PWN z 2016 roku oraz jego wznowienie z 2023 roku. Dodała, że można też korzystać ze strony internetowej:
Nagrody ufundowali Prezydent Miasta Wejherowa i Nadleśnictwo Wejherowo.
Urząd Miasta Wejherowo,
wejherowo.pl/artykuly/katarzyna-gajowska-napisala-najlepiej-dyktando-dla-doroslych-a9232.html
Ostatnie Artykuły

Palmowa procesja w Wejherowie znów połączyła scenę, modlitwę i kaszubską tradycję
![[PIŁKA RĘCZNA] KS Tytani Wejherowo – SMS ZPRP Kwidzyn 38:37 w I Lidze Mężczyzn (Grupa A) – nerwowa końcówka i ważne zwycięstwo gospodarzy](/images/mecz/thumbnails/ks-tytani-wejherowo-sms-zprp-kwidzyn-29032026-3837.webp)
[PIŁKA RĘCZNA] KS Tytani Wejherowo – SMS ZPRP Kwidzyn 38:37 w I Lidze Mężczyzn (Grupa A) – nerwowa końcówka i ważne zwycięstwo gospodarzy

Sekundy nieuwagi w Luzinie - rowerzystka uderzyła w bok Toyoty

Słodycze znikają z półek - policja w Wejherowie bije na alarm

Wejherowska policja alarmuje - dzieci jadą do szkoły bez uprawnień

Wejherowska Kalwaria znów zamieni się w scenę pasyjnego misterium

Elektrownia w Choczewie przyciąga Wejherowo do stołu rozmów z biznesem

Dzielnicowi i straż leśna weszli do lasu - tropią wysypiska i kłusowników

Kniewo szykuje nową Radę Sołecką. Rusza nabór kandydatów przed wyborami

Volvo Car Poland z rekordem rejestracji w 2025 r. Nowości w ofercie na 2026 r. z myślą o dalszej elektryfikacji

Tir wjechał w kontrolę w Wejherowie - pod fotelem był narkotyk

Wejherowo zanurzy się w pieśni o morzu - od sali po plac miasta

W dwa dni wpadło 18 osób - wejherowska policja zacisnęła pętlę

