W Gniewinie świętowano Dzień Jedności Kaszubów

19 marca br. w Gniewinie odbył się Dzień Jedności Kaszubów, na który zjechały liczne delegacje z całych Kaszub. Wśród uczestników tej uroczystości nie brakło również Zrzeszeńców z Wejherowa.

Obchody Dnia Jedności Kaszubskiej rozpoczęła tradycyjnie Msza św. w gniewińskim kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika. Po nabożeństwie barwny korowód przeszedł do hali widowiskowo-sportowej, gdzie dokonano oficjalnego otwarcia imprezy. Podczas otwarcia przypomniano, że Dzień Jedności Kaszubskiej upamiętnia pierwszy zapis dokonany o Kaszubach, który pojawił się 19 marca 1238 roku w bulli Grzegorza IX, który zatytułował szczecińskiego księcia Bogusława I „księciem Kaszub”.

W programie obchodów znalazły się m.in.: próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach, występy zespołów ludowych – Nadolanie, Bazuny i Kabaretu Purtce, turniej gry w baśkę – kaszubskiej gry karcianej, występ Pomorskiego Teatru Nobilis, film przedstawiający dramatyczne losy Kaszubów w czasie wojennej zawieruchy pt. „Jutro będzie padać” a także spotkania z autorami i literaturą regionalną. Nie brakło stoisk kaszubskich rękodzielników, producentów regionalnych i kół gospodyń wiejskich.

W uroczystościach wziął udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezes Zarządu Głównego ZKP Jan Wyrowiński, a także pomorscy samorządowcy, w tym zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz.

Warto przypomnieć, że pierwszy i kolejny Dzień Jedności Kaszubów odbył się w Gdańsku w latach 2004 i 2005 roku. Następne organizowano w: Tuchomiu, Kramarzynach, Miastku, Bytowie, Kartuzach, Słupsku, Brusach, Kościerzynie, Sierakowicach, Sulęczynie, Bojanie, Chmielnie, Kosakowie i Żukowie (2019). W kolejnych trzech latach z powodu Covid-19 uroczystości były zawieszone. W 2024 roku gospodarzem Dnia Jedności Kaszub będą Kolbudy.

Fot. Tomasz Smuga – Dziennik Bałtycki oraz Express Kaszubski