Pomoc w zakupach, realizacji recept, uregulowania rachunków czy umówienie wizyt lekarskich – to główne założenia rządowego programu „Korpusu Wsparcia Seniorów”, który został wprowadzony w Wejherowie. Taką decyzję podjęli wejherowscy radni podczas ostatniej sesji.
Osoby powyżej 65. roku życia w czasie pandemii mogą potrzebować pomocy np. w zrobieniu zakupów czy zakupie leków. To właśnie z myślą o nich powstał Korpus Wsparcia Seniorów w związku z utrzymującym się stanem pandemii COVID-19 w naszym kraju. Program potrwa do 31 grudnia br.
Wejherowscy seniorzy
W Wejherowie mieszka aktualnie prawie 10 tys. osób powyżej 65 r. życia (wg stanu na 31 grudnia 2021 r. Wejherowo liczyło 48,7 tys. mieszkańców). W 2021 r. z pomocy w formie usług opiekuńczych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie skorzystało ok. 140 seniorów. Wiele z tych osób mieszka samotnie, a ich stan zdrowia uzasadniał stałe monitorowanie, aby w razie potrzeby jak najszybciej zareagować czyli powiadomić właściwe służby i udzielić jak najszybciej pomocy.
- MOPS będzie realizował program w części dotyczącej Modułu I, który będzie polegał na pomocy w umawianiu wizyt lekarskich w miejscu zamieszkania seniora, pomocy w zorganizowaniu transportu na szczepienia, informowaniu o dostępie do ogólnopolskich telefonów zaufania dla seniorów, pomocy w dostarczaniu zakupów, leków oraz regulowania rachunków, przy czym koszt zakupionych towarów pokrywa senior – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. Ekonomicznych i społecznych. - Będziemy też w razie potrzeby udzielać wsparcia z zakresu pomocy społecznej. Program finansowany jest ze środków funduszu przeciwdziałaniu COVID-19. Dzięki temu wsparciu, seniorzy uzyskają wsparcie społeczne, psychologiczne oraz wsparcie w czynnościach codziennych, ale także poprawę bezpieczeństwa oraz możliwość samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania.
Dla kogo przeznaczony jest Korpus Wsparcia Seniorów?
Program skierowany jest do seniorów w wieku 65 lat i więcej, mających problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.