Mniej koszenia trawników – bardziej ekologicznie
Nowe nasadzenie na ul. Ofiar Paśnicy

12 tysięcy nowych kwiatów, prawie 480 szt. dodatkowych krzewów i blisko 380 drzew – to ubiegłoroczny „zielony” bilans działań miasta. W tym roku w Wejherowie będzie podobnie. Ponadto wzorem ubiegłego roku, tak jak w innych miastach w Polsce, także tego lata w Wejherowie koszenie trawników na wybranych terenach będzie ograniczone. Jest to kolejne proekologiczne działanie władz miasta, które ma na celu nie tylko ochronę gleby przed wysychaniem, ale wzbogacenie miejskiego ekosystemu przyrodniczego, oczyszczenie powietrza i gleby z zanieczyszczeń.

O wartościach, jakie niesie roślinność – drzewa, trawy, krzewy czy kwiaty, nie trzeba nikogo przekonywać. I nie chodzi tylko o estetykę, ale ich wpływ na ekologię, a przede wszystkim zdrowie mieszkańców. Tereny zielone pełnią bardzo ważną funkcję w mieście.

Wzorem ubiegłego roku, tak jak w innych miastach w Polsce, także tego lata w Wejherowie koszenie trawników na wybranych terenach będzie ograniczone. Jest to kolejne proekologiczne działanie władz miasta, które ma na celu nie tylko ochronę gleby przed wysychaniem, ale wzbogacenie miejskiego ekosystemu przyrodniczego, oczyszczenie powietrza i gleby z zanieczyszczeń. Skala możliwości jest duża, gdyż koszeniu mógłby zostać poddany teren o powierzchni ponad 374 tys. m2, co – dla porównania – stanowi powierzchnię odpowiadającą aż 53. boiskom do piłki nożnej.

- Zieleń miejska to nie tylko parki, ale także zieleńce, promenady, ogrody przydomowe, kwietniki, a także zieleń uliczna, każdy z tych terenów wpływa w większym lub mniejszym stopniu na klimat miasta – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. – W ubiegłym roku testowaliśmy w mieście metodę ograniczania koszenia na wybranych obszarach w Wejherowie. Jest to działanie proekologiczne. Im mniej ingerujemy w naturę, tym większą szansę dajemy na przetrwanie nie tylko rozmaitym gatunkom roślin i zwierząt, ale i sobie. W tym roku także ograniczymy koszenie terenów miejskich, starając się jednocześnie, aby w mieście było w dalszym ciągu bezpiecznie i estetycznie. Całą zieleń sąsiadującą z chodnikami czy też jezdniami tniemy, tak aby nie zarastały chodników oraz nie powodowała sytuacji niebezpiecznych. Koszone będą też wszystkie obiekty rekreacyjne.

Bądź EKO w swoim ogródku!

Zmiany mogą nastąpić nie tylko na terenach miejskich, ale również proekologiczne rozwiązania mogą zawitać do ogrodów mieszkańców Wejherowa. Zachęcamy do:

- koszenia trawnika wysoko (na najwyższym poziomie kosiarki),

- sadzenia roślin odpornych na suszę,

- ściółkowania gleby (np. kompostem),

- zamontowanie zbiornika na deszczówkę i nawadnianie trawników rzadziej (najlepiej co 2-3 dzień, a nie codziennie), a dłużej tak, aby trawnik „napił się” wody, a korzenie mogły sięgać głęboko w ziemię,

- w miejscu cienistym zamiast trawnika posadzenie roślin lubiących cień, zadarniających (np. barwinek, bluszcz) – co prawda nie można po nim chodzić, ale pięknie zazieleni obszar, na którym trawy nie chcą rosnąć, a posadzona zieleń ochroni glebę przed przesuszaniem.