Wystawą otwartą 4 czerwca 2019 r. Miejska Biblioteka Publiczna włączyła się w obchody 30-lecia pierwszych, wolnych wyborów demokratycznych w Polsce. Otwarcie wystawy poprzedził krótki film o polskiej drodze do wolności pt. "Niezwyciężeni", a także znakomity recital wejherowskiego barda Andrzeja Marczyńskiego.

Przez kilka tygodni poprzedzających wystawę odbywały się warsztaty międzypokoleniowe zorganizowane wspólnie z Wejherowskim Centrum Kultury pod hasłem "Rodzina 89". Organizatorka wystawy - Elżbieta Żukowska powiedziała, że zależało jej bardzo na zestawieniu relacji dwóch pokoleń: tego starszego - pamiętającego stan wojenny, kartki żywnościowe i te pierwsze wolne wybory oraz obecnego pokolenia młodych ludzi, którzy nie wyobrażają sobie życia bez telefonu komórkowego czy internetu. Jak podkreśliła, nie chodziło jej o wydobycie zdjęć, ale raczej osobistych przeżyć pokolenia 60-latków, najlepiej z grona rodziny. I nie chodziło tylko o politykę, ale raczej o styl życia z wykorzystaniem wówczas funkcjonujących przedmiotów.

Przedmioty, zarówno codziennego użytku jak np. sprzęt kuchenny, AGD czy RTV, a także gazety, książki, ulotki czy plakaty, można obejrzeć na wystawie "Wiosna Demokracji". Oficjalnego otwarcia z udziałem uczestników tej imprezy, dokonali - zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz i dyrektor biblioteki - Ewelina Magdziarczyk-Plebanek.

- Słuchając piosenki Andrzeja Marczyńskiego o Wejherowie przeniosłem się myślami do swojego dzieciństwa i tamtych czasów. Jako wówczas 11-letni chłopiec nie zdawałem sobie wtedy sprawy z tego, jak ważną datą jest 4 czerwca 1989 roku. Wiedziałem tylko, że są to ważne wybory - wspomina Arkadiusz Kraszkiewicz.