Laureaci II Konkursu Pieśni Marynistycznej nagrodzeni w Wejherowie
W sercu Wejherowa rozbrzmiewały pieśni morza – podsumowanie II Edycji Konkursu Pieśni Marynistycznej. W wyjątkowej atmosferze Wejherowskiego Centrum Kultury odbył się konkurs, który zebrał młodych talentów, by oddać hołd morskiej tradycji naszego regionu. Prezydent miasta, Krzysztof Hildebrandt, osobiście wręczył nagrody najbardziej utalentowanym wykonawcom.
  1. Konkurs Pieśni Marynistycznej zgromadził uczniów szkół podstawowych, oferując scenę dla solistów i zespołów.
  2. W repertuarze znalazły się utwory w języku polskim i kaszubskim, od tradycyjnych szant po pieśni z popularnych filmów.
  3. Zwycięzcy konkursu otrzymają szansę występu na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu.
  4. Wydarzenie podkreślało znaczenie tematyki marynistycznej w kulturze lokalnej, z akcentem na morskie korzenie regionu.

Organizacja II Edycji Konkursu Pieśni Marynistycznej to inicjatywa, która z powodzeniem łączy edukację muzyczną z regionalną tożsamością. Aleksandra Janus, dyrygent i pomysłodawczyni konkursu, wraz z jury w składzie Waldemar Czaja, Olga Tomaszewska i Jacek Hoduń, mieli trudne zadanie wyłonienia najbardziej utalentowanych młodych wykonawców z bogatej puli uczestników.

"Konkurs zrodził się jako wydarzenie towarzyszące Ogólnopolskiemu Festiwalowi Pieśni o Morzu, który odbędzie się 19 kwietnia br. Jest to przedsięwzięcie, które mamy nadzieję, że będzie się rozwijało. Zaprosiliśmy do uczestnictwa w konkursie nie tylko osoby z naszego miasta, ale też z okolicznych miejscowości. Dziękujemy między innymi partnerowi projektu, Szkole Podstawowej nr 9," mówi Jolanta Różyńska, dyrektor WCK.

Wśród laureatów znaleźli się zarówno soliści, jak i zespoły, które swoimi wykonaniami udowodniły, że tradycja marynistyczna wciąż jest żywa i inspirująca. Prezydent Krzysztof Hildebrandt, podkreślając znaczenie konkursu dla lokalnej społeczności, stwierdził: "Wszystkim gratuluję zdobytych nagród oraz samego udziału w konkursie. Bardzo się cieszę, że uczestniczycie w tak wspaniałym wydarzeniu. Konkurs jest związany z tematyką morską, tak jak i sam budynek Filharmonii Kaszubskiej, który swoim kształtem przypomina statek. Zatem nie mogło was tu zabraknąć i wykonanych przez was pieśni marynistycznych".

Wydarzenie to nie tylko święto muzyki i kultury marynistycznej, ale także okazja do promowania młodych talentów i ich rozwoju artystycznego. Wszystkim laureatom i uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na muzycznej scenie.


Na podst. UM Wejherowo