Wejherowskie szkoły przygotowują wybory Młodzieżowej Rady Miasta

Spotkanie dyrektorów szkół z przedstawicielami miasta odbyło się w atmosferze planowania i pytań o praktyczne rozwiązania. Wejherowo szykuje się do uruchomienia nowej Młodzieżowej Rady Miasta, a także do ponownego rozpoczęcia budżetu obywatelskiego. W rozmowach pojawiły się też tematy programów edukacyjnych, sportowych i półkolonii.
- Młodzieżowa Rada Miasta – wybory organizowane przez uczniów
- Budżet Obywatelski – ponowna możliwość składania propozycji projektów
- Spotkanie o kluczowych tematach dla szkół i uczniów
- Młodzieżowa Rada Miasta - wybory przez uczniów i 21 przedstawicieli
- Budżet Obywatelski wraca do miejskiej agendy
Spotkanie o kluczowych tematach dla szkół i uczniów
W rozmowach z dyrektorami placówek oświatowych udział wziął zastępca prezydenta miasta oraz przedstawiciele wydziału zajmującego się kulturą i sportem. Poruszono szeroki wachlarz spraw dotyczących funkcjonowania szkół – od programu nauczania, przez ofertę sportową, po organizację półkolonii. Omówiono również plany dotyczące zaangażowania młodzieży w życie miasta.
“To świetna inicjatywa, chcemy, aby młodzież miała głos w lokalnych sprawach. To też lekcja obywatelska, która zdecydowanie podniesie świadomość na temat funkcjonowania samorządu i zachęci do aktywnego udziału w życiu miasta”
— Arkadiusz Kraszkiewicz
Spotkanie miało charakter organizacyjny i przygotowawczy – dyrektorzy uzgadniali ramy współpracy z urzędem, a także harmonogram działań, które pomogą w przygotowaniu młodzieżowych wyborów.
Młodzieżowa Rada Miasta - wybory przez uczniów i 21 przedstawicieli
Przy tworzeniu Młodzieżowej Rady Miasta miasto planuje powierzyć uczniom zadanie wyboru swoich reprezentantów. Jak wyjaśniała podczas spotkania Alicja Włodarczyk z Wydziału Kultury Spraw Społecznych Sportu Promocji i Turystyki, wybory mają się odbyć do końca marca, a w skład rady wejdzie 21 radnych wybranych spośród uczniów.
“Wspólnie przygotowujemy się, aby wybory do MRM odbyły się do końca marca. To uczniowie spośród siebie wybiorą 21 radnych, którzy będą reprezentować ich sprawy”
— Alicja Włodarczyk
To przedsięwzięcie ma być równocześnie formą edukacji obywatelskiej i platformą do zgłaszania spraw istotnych dla młodzieży – od oferty zajęć pozalekcyjnych po warunki szkolnej infrastruktury.
Budżet Obywatelski wraca do miejskiej agendy
Podczas rozmów poruszono także temat ponownego uruchomienia Budżetu Obywatelskiego. Miasto zapowiada, że mieszkańcy będą mogli ponownie decydować o przeznaczeniu części środków i zgłaszać lokalne projekty. W tej kwestii również głos zabrał zastępca prezydenta.
“Mieszkańcy będą mogli decydować o wydatkowaniu części budżetu miasta. Z pewnością nie będzie brakować pomysłów na lokalne projekty, które będą służyć całej naszej społeczności”
— Arkadiusz Kraszkiewicz
Zespół urzędników i dyrektorów zapowiedział dalsze komunikaty o szczegółach procedury i terminach naboru projektów.
Przyszłe kroki - co to oznacza dla rodziców i uczniów
Szkoły będą organizować wewnętrzne działania informacyjne i wybory kandydatów, a uczniowie zainteresowani reprezentacją powinni śledzić ogłoszenia w swoich placówkach oraz komunikaty miejskie. W praktyce oznacza to:
- przygotowanie list kandydatów i kampanii szkolnych,
- organizację szkolnych wyborów i wyłonienie reprezentantów,
- obserwowanie ogłoszeń Urzędu Miasta o terminach i zasadach Budżetu Obywatelskiego.
Wszystkie szczegóły dotyczące Młodzieżowej Rady Miasta i procedur związanych z budżetem miasto zapowiada, że przekaże w kolejnych komunikatach.
na podstawie: Urząd Miasta w Wejherowie.
Ostatnie Artykuły

Pobity 49-latek na osiedlu w Wejherowie - dwóch nastolatków już w ośrodkach

Dwa autokary sprawdzone pod Wejherowem - policja nie znalazła usterek

Dulska w lśniącej wersji - Teatr W. bierze na cel hipokryzję

Amazonki z Pomorza spotkały się w Wejherowie. Wspólna droga, wspólne wsparcie

Korespondenci Kultury w Wejherowie - mieszkańcy napiszą własną gazetę

Pomorskie firmy bliżej elektrowni jądrowej. W Wejherowie padł podpis

W Wejherowie rowerowy maj nabił 47 tysięcy przejazdów i prawie 700 wzorowych uczniów

W Wejherowie ceramika spotyka ogień - foyer pokaże alternatywne eksperymenty

Kłótnia w Rumi skończyła się ostrym narzędziem i ciężkim uszczerbkiem

Klasa, która wraca po latach - w Wejherowie sztuka spotka pamięć

Jakie pytania zadać operatorowi przed podpisaniem umowy na internet?

Czy brak objawów oznacza zdrowie? Dlaczego warto badać się regularnie

Bratki z miejskich klombów trafiły na balkony i do ogrodów

Stary piec trzeba wymienić. Mandat może sięgnąć 5 tysięcy złotych
Przydatne dane teleadresowe
- Urząd Miejski w Wejherowie - adres, kontakt, wydziały i sprawy do załatwienia
- Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Wejherowie - kontakt, godziny, katalog online
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Floriana Ceynowy w Rumi - kontakt, filie, karta biblioteczna i e-booki
- Gminny Ośrodek Turystyki i Sportu w Gniewinie - kontakt, adres i zakres działalności
- Urząd Miasta Rumi - kontakt, godziny, wydziały i e-usługi
- Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wejherowie - kontakt, godziny, karta biblioteczna, e-booki
