Aleksandra Tarnowska i Mafia Literacka otwierają Letnią Bibliotekę w Wejherowie

Wejherowo otworzyło letni sezon literacki spotkaniem z Aleksandrą Tarnowską, której proza przeniosła uczestników w klimat sandomierskiej wsi lat 70. To wydarzenie nie tylko rozbudziło lokalną pasję do czytania, ale także pokazało siłę współpracy twórców z regionu.
- Letnia Biblioteka w Wejherowie zaprasza na literackie podróże
- Wejherowscy twórcy łączą siły w Mafii Literackiej
Letnia Biblioteka w Wejherowie zaprasza na literackie podróże
W malowniczym parku przy pałacu w Wejherowie odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu „Literackie Środy”. Gościem wydarzenia była Aleksandra Tarnowska – absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, która zdobywa uznanie dzięki swoim opowiadaniom publikowanym m.in. w czasopismach takich jak „Drobiazgi” czy „Malkontenty”.
Spotkanie skupiło się na debiutanckiej powieści autorki zatytułowanej „Wniebogłos”, której akcja toczy się we wsi Tuklęczy na Sandomierszczyźnie. Ta intymna i pełna emocji opowieść o relacjach międzyludzkich z połowy lat 70. XX wieku zachwyciła słuchaczy swoją głębią i literacką dojrzałością. Aleksandra Tarnowska podzieliła się również refleksjami na temat warsztatu pisarskiego oraz kulis pracy twórczej, co wzbogaciło dyskusję i zainspirowało wielu uczestników.
Wejherowscy twórcy łączą siły w Mafii Literackiej
Wieczór zakończył się wyjątkową rozmową z członkami Mafii Literackiej – grupy kreatywnych pisarzy, do której należą Aleksandra Tarnowska, Aleksandra Woźniak-Marchewka oraz Mateusz Szuba. Ta dynamiczna wspólnota od kilku lat konsekwentnie buduje swoje miejsce na literackiej mapie Trójmiasta i okolic.
- Działamy razem od kilku lat, z sukcesem przejmując literacki półświatek w Trójmieście (i nie tylko) – mówią przedstawiciele grupy. - Nasze publikacje są niezależne. Samodzielnie opracowujemy koncepcje kolejnych tomów, redagujemy teksty, projektujemy grafiki i zajmujemy się wszystkimi innymi czynnościami, które wiążą się z wydawaniem książek. Jesteśmy sprawnie działającym mechanizmem i nie wahamy się sięgać po coraz więcej.
Dzięki takiej współpracy lokalni autorzy nie tylko rozwijają swoje talenty, ale także tworzą przestrzeń dla nowych głosów literatury niezależnej.
Organizatorami wydarzenia byli Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie – instytucje znane z promowania kultury i sztuki regionu.
Źródło: Urząd Miasta Wejherowo
Autor: krystian