Jak rozpoznać, że pogarsza Ci się wzrok? 5 podstawowych objawów

Według badań co trzeci Polak nigdy nie był u okulisty, a niemal 60 proc. osób zbyt długo zwleka z wizytą. Dlaczego tak się dzieje? Pogorszenie wzroku często przebiega stopniowo, więc trudno jest je zauważyć. Sprawdź, jak temu zapobiec i szybko dostrzec pierwsze objawy.

Jak rozwijają się wady wzroku?

Problemy ze wzrokiem mogą pojawić się w każdym wieku. Na ich rozwój wpływają m.in. czynniki genetyczne, środowiskowe, a także postępujący proces starzenia się organizmu. Nie bez znaczenia jest również styl życia oraz rodzaj wykonywanej pracy: na wady narażone są m.in. osoby spędzające wiele godzin przed komputerem.

Wykrycie i właściwe zdiagnozowanie kłopotów ze wzrokiem wymaga badania lekarskiego w gabinecie okulistycznym. Najlepiej zgłosić się tam od razu po wystąpieniu pierwszych objawów. Okulistę należy odwiedzać co najmniej raz na dwa lata (nawet jeśli uważasz, że masz dobry wzrok). Osoby, które mają stwierdzone wady, powinny zaś umawiać wizytę co rok. Dzięki temu lekarz może szybciej wdrożyć odpowiednie postępowanie, poprawiając codzienny komfort oraz spowalniając postęp choroby.

5 objawów pogarszającego się wzroku

Jak rozpoznać pogarszający się wzrok? Na początkowym etapie objawy nie są wcale oczywiste i łatwo można je przeoczyć lub pomylić z innymi dolegliwościami (np. przemęczeniem lub niewyspaniem). I choćby z tego powodu warto wiedzieć, które sygnały ze strony organizmu powinny skłonić do pilnej konsultacji ze specjalistą.

  1. Mrużenie oczu

Podczas czytania często mrużysz oczy? Może to świadczyć o pogarszającym się wzroku. Mrużenie pomaga bowiem poprawić ostrość widzenia oraz skoncentrować się na oglądanym obiekcie. I co ważne, jest to odruch, który trudno jest samodzielnie zauważyć. Zazwyczaj jest to objaw dobrze widoczny dla rodziny i znajomych.

  1. Bóle głowy

Jeśli masz problemy ze wzrokiem, Twoje oczy muszą włożyć więcej wysiłku w przyzwyczajenie się do nowych warunków. W efekcie dochodzi do ich nadwyrężenia, co z kolei przekłada się na dolegliwości bólowe głowy. Nawracające dolegliwości tego typu mówią o tym, że Twój wzrok potrzebuje wsparcia w postaci okularów lub soczewek.

  1. Przemęczenie

Długotrwała koncentracja wzroku jest bardzo męcząca. Kiedy zaś posiadasz wadę, wkładasz jeszcze więcej wysiłku w niemal każdą codzienną czynność. Pojawia się wtedy dyskomfort oraz przewlekłe zmęczenie, które mogą utrudniać funkcjonowanie, w tym wykonywanie obowiązków zawodowych.

  1. Rozmazywanie obrazu

W zależności od rodzaju wady, rozmazywanie obrazu może być widoczne na różne sposoby. Wygląda to następująco:

  • niewyraźne widzenie z bliska (np. podczas czytania książki lub patrzenia w monitor) świadczy o nadwzroczności, określanej inaczej dalekowzrocznością,
  • rozmazywanie obiektów, na które patrzysz z daleka, sygnalizuje, że może u Ciebie występować krótkowzroczność.

Pojawienie się powyższych symptomów jest zwykle jednoznaczne z coraz dynamiczniejszym rozwojem wady. Co ciekawe, uświadomienie sobie, że obraz jest niewyraźny, nie zawsze jest łatwe. Zmiany nie następują gwałtownie, dlatego możesz przyzwyczaić się do sposobu, w jaki dostrzegasz świat.

  1. Pogorszenie efektywności w pracy

Im gorzej widzisz, tym wolniej pracujesz. Według badań, przy nieleczonej wadzie wzroku, Twoja produktywność maleje o 8 proc., zaś dokładność o 38 proc. Dochodzi do tego jeszcze zmęczenie oraz bóle głowy, które również będą utrudniać wykonywanie obowiązków. Te same problemy mogą występować podczas nauki - wady wzroku bywają powodem kiepskich wyników w nauce.

Co zrobić, kiedy pogorszył Ci się wzrok?

Jeśli dostrzegasz u siebie powyższe objawy, jak najszybciej zgłoś się do okulisty. Kiedy lekarz określi wadę wzroku, konieczne będzie zaś wybranie metody jej korekcji: okulary lub soczewki kontaktowe. Jeśli nie chcesz zmieniać swojego wyglądu oraz cenisz wygodę, dobrym pomysłem może być drugie z wymienionych rozwiązań.

W zależności od swoich preferencji możesz zdecydować się m.in. na soczewki jednodniowe, dwutygodniowe czy też miesięczne do noszenia w trybie dziennym lub dzienno-nocnym. A znajdziesz je wszystkie w TrendyOpticians.pl razem z niezbędnymi akcesoriami. Zadbaj o swój wzrok i ciesz się doskonałym samopoczuciem każdego dnia!