Co zrobić po włączeniu się kontrolki „check engine” w pojeździe?

Na desce rozdzielczej oraz przy liczniku pojazdu wyświetlanych jest wiele różnych kontrolek. Część z nich spełnia zadania informacyjne, ale istnieją też kontrolki ostrzegawcze. Warto między innymi dowiedzieć się czegoś na temat kontrolki „check engine”.

Postępowanie po zapaleniu się kontrolki „check engine”

Gdy włączy się taka kontrolka, należy przede wszystkim zachować spokój. Pojawienie się kontrolki „check engine” nie musi być bowiem związane z poważną awarią. Jest to informacja o tym, że układ samodiagnostyczny samochodu wykrył jakiś problem. Oznacza to, że w wielu przypadkach samochód nie traci swoich osiągów i nadal działa prawidłowo pomimo zapalonej kontrolki.

Kontrolka „check engine” może się uruchomić w następujących przypadkach:

  • zaśniedziałe styki,
  • rozładowanie akumulatora uniemożliwiające rozruch,
  • pojedyncze wypadnięcie zapłonu,
  • wilgoć znajdująca w instalacji elektrycznej pojazdu,
  • nieprawidłowe parametry wykazywane przez różne sensory zainstalowane w pojeździe (np. sondę lambda).

Co zrobić w przypadku poważniejszych awarii?

Nawet jeśli problem jest mało poważny, rozsądnym zachowaniem jest udanie się do warsztatu albo skorzystanie z oferty porządnej pomocy drogowej, którą można znaleźć poprzez serwis https://pomocdrogowa.info. Takie firmy dysponują wyposażeniem diagnostycznym, który wykryje przyczynę problemu. Po usunięciu awarii i likwidacji błędu w systemie, kontrolka zgaśnie.

Czasami kontrolka „check engine” może zapalić się w związku z występowaniem poważniejszej awarii utrudniającej lub uniemożliwiającej dalszą podróż. W takiej sytuacji należy włączyć światła awaryjne i umieścić za autem trójkąt ostrzegawczy. Kolejny etap to wezwanie pomocy drogowej, której pracownicy sprawdzą i naprawią pojazd w terenie albo odholują go do warsztatu stacjonarnego.