Wiata śmietnikowa – zalety, miejsce montażu, materiały

Chcesz zabezpieczyć kubły na śmieci i zadbać o estetyczny wygląd otoczenia swojego domu? Pomyśl o zamontowaniu wiaty śmietnikowej. Zobacz najważniejsze informacje dotyczące tego typu wiat i wybierz odpowiednią dla siebie!

Jakie zalety mają wiaty śmietnikowe?

Głównym celem wiaty śmietnikowej jest zabezpieczenie i zasłonięcie kubłów na śmieci. Są one w niej przechowywane i można wyciągnąć je na czas zbiórki odpadów. Zależnie od wielkości i budowy wiata śmietnikowa może też spełniać inne funkcje, na przykład można przechowywać przy niej drewno, narzędzia ogrodnicze.

Zastosowanie wiaty śmietnikowej jest związane z licznymi zaletami, więc dzisiaj takie konstrukcje widywane są przy domach coraz częściej.

Dzięki wiacie śmietnikowej kubły mogą być osłonięte i zabezpieczone przed dostępem przez inne osoby, na przykład dzieci oraz przez zwierzęta. Wiata zapewnia też estetyczny wygląd otoczenia budynku.

Również wykorzystanie wiaty może ułatwić gromadzenie i segregowanie odpadów oraz wystawianie ich przed posesję w dniu zbiórki.

Gdzie zamontować wiatę śmietnikową?

Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wykonania wiaty śmietnikowej trzeba będzie określić, gdzie ma być ona umieszczona.

Często budowana jest wiata śmietnikowa przy domu, dlatego też można wtedy łatwo umieszczać w niej odpady. Wtedy wiata może być też tańsza w wykonaniu, ponieważ jedną ze ścian może stanowić ściana budynku.

Drugą opcją jest wiata śmietnikowa w ogrodzeniu, która jest wtedy umieszczana w jego biegu. Wiata może mieć wtedy dwa wejścia – od strony posesji oraz drogi.

Wiatę można też umieścić przy ogrodzeniu, lecz z dala od drogi, dlatego też nie będzie ona wtedy widoczna.

Wiata śmietnikowa drewniana

Gdy liczy się niska cena, najczęściej kupowana jest wiata śmietnikowa drewniana. Taką wiatę można też wykonać samodzielnie, gdy ma się odpowiednie narzędzia oraz podstawowe umiejętności.

Drewniane wiaty są estetyczne, lecz mogą być nietrwałe, gdy nie będą wykonane z impregnowanych, malowanych desek. Wymagają one też regularnej konserwacji.

Wiata śmietnikowa stalowa

Bardziej wytrzymała będzie wiata stalowa. Taka wiata śmietnikowa bazuje na stalowej ramie, na której umieszcza się płyty, na przykład w formie paneli drewnopodobnych, blach trapezowych, perforowanych, siatki.

Takie wiaty nie wymagają konserwacji, są wytrzymałe, odporne na liczne czynniki zewnętrzne. Mogą być też estetyczne. Głównym minusem jest ich dość wysoka cena.

Wiata śmietnikowa murowana

Trzecią wartą uwagi propozycją jest budowa wiaty śmietnikowej murowanej. Taka wiata często jest umieszczana w ogrodzeniu. Najlepiej wykonać ją wraz z budową ogrodzenia.