Noclegi w prywatnych mieszkaniach i Domu Pielgrzyma – łącznie dla 126. osób, wsparcie materialne, pomoc psychologiczna i w tłumaczeniu - to tylko niektóre formy pomocy dla przybywających do Wejherowa uchodźców z Ukrainy. Działają specjalne numery telefonów do kontaktu związanego z pomocą dla uchodźców wojennych.
W Wejherowie, jak informuje Emilia Marzejon, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie, przebywa 126 osób dorosłych z Ukrainy, w tym 63. dzieci. Z tej grupy ok. 60 osób (w tym ok. 20. dzieci) znalazło dach nad głową w Domu Pielgrzyma znajdującym się przy ul. Reformatów. Pozostali mieszkają w 15. prywatnych mieszkaniach, które zaoferowali wejherowianie.
- Ta liczba się wciąż zmienia, ponieważ wciąż napływają do Wejherowa nowi uchodźcy – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. społecznych i ekonomicznych. – Działamy interwencyjnie i nie pozostawimy bez pomocy żadnej potrzebującej osoby z Ukrainy. Mieszkańcy Wejherowa aktywnie włączają się w pomoc mieszkańcom Ukrainy. W mieście organizowane są zbiórki i różnego rodzaju pomoc uchodźcom, w tym w zakresie opieki medycznej, edukacji, wsparcia językowego czy psychologicznego. Podkreślmy, że wejherowianie, którzy chcą przyjąć uchodźców pod swój dach, są proszeni o kontakt z Urzędem Miasta w Wejherowie, aby określić zakres oferowanej pomocy – nr telefonu: 58 677 71 37. Tylko mając pełną wiedzę o liczbie obywateli z Ukrainy, będziemy w stanie zapewnić docelową, konkretną dla każdej rodziny pomoc.
Bezpłatna komunikacja
W Wejherowie obywatele z Ukrainy mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu będą mogli w łatwy sposób dotrzeć do punktów informacyjnych i innych miejsc pomocy. Do przejazdu uprawniać będzie ukraiński paszport ze stemplem wjazdu nie wcześniejszym niż z 24. lutego, karta pobytu uchodźcy lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości. Nie jest potrzebny żaden inny dokument ani bilet.
Zbiórka rzeczy
W Wejherowie informacji w zakresie pomocy uchodźcom udziela Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który wspólnie z Pomorską Grupą Poszukiwawczo – Ratowniczą GRYF w Wejherowie, organizuje zbiórkę. Wszystkie rzeczy, ale wyłącznie nowe, można przynosić do punktu, który znajduje się przy ul. Sikorskiego 42 w Wejherowie (czynny codziennie, także w weekend od 8 do 16) oraz przy Społecznej Szkole Podstawowej nr 1 ul. Obrońców Wybrzeża 1 (czynny codziennie od 8 do 16). Punkt zbiórki uruchomiła także Ochotnicza Straż Pożarna przy ul. 3 Maja (zbiórka w środę w godz. 17-20).
Wpisując się w akcję pomocową na rzecz Ukrainy z szeroką inicjatywą ruszyły wejherowskie szkoły samorządowe podejmując zbiórkę środków czystości, środków higieny osobistej, materiałów opatrunkowych, talerzy, misek, kubków i sztućców jednorazowych, latarek, baterii, pomocy szkolnych, a także wody butelkowanej oraz żywności pakowanej i konserwowanej o długiej dacie przydatności.
W niektórych placówkach przyjmowana jest nowa odzież, koce, a nawet łóżka polowe. W SP6 do akcji włączyło się szkolne Koło Wolontariatu w SP 6 w Wejherowie pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”. W SP nr 8 w akcję włączyła się Rada Rodziców i Samorząd Szkolny pod hasłem „Ósemka Pomaga”. Natomiast w Szkole Podstawowej nr 9 Samorząd Uczniowski prowadzi zbiórkę wspólnie z Kołem PCK.
Wsparcie językowe i psychologiczne
W wejherowskim MOPS jest zapewniona pomoc w zakresie wsparcia językowego dla mieszkańców Ukrainy oraz wsparcie psychologa – nr telefonu: 58 677 79 60