Jaka praca dorywcza? Praca jako hostessa, statysta, modelka...

Praca dorywcza to niestandardowa forma zatrudnienia związana z podejmowaniem krótkotrwałej pracy, która ma charakter powtarzalny, jednak jej terminy zazwyczaj nie są cykliczne. Od pracy sezonowej różni ją to, że nie jest ona zależna od pór roku czy świąt. Na jej podjęcie najczęściej decydują się studenci oraz osoby pracujące na etat, które chcą dorobić do domowego budżetu. W jakich zawodach pracować można dorywczo?

Na czym polega praca dorywcza jako hostessa?

Zadanie osoby, która zatrudniona jest jako hostessa to prowadzenie działań promocyjnych na imprezach, które organizowane są przez firmy. Zazwyczaj są to bankiety i promocje, ale także targi i wystawy. W czasie ich trwania hostessa zachęca do odwiedzenia stoiska przedsiębiorstwa i udziela gościom niezbędnych informacji. Do jej zadań zalicza się m.in. promocję, prezentację produktu, bycie promotorką, może także wcielić się w rolę kelnerki lub konferansjerki oraz towarzyszyć gościom firmy i zabawiać ich. Hostessy mogą szukać pracy na Sprzedajemy.pl, gdzie znajduje się wiele aktualnych ofert zatrudnienia w całej Polsce. Zazwyczaj wymagania nie są wysokie. Konieczne jest jedynie posiadanie prezencji budzącej zaufanie oraz bycie osobą komunikatywną. W wielu przypadkach dodatkowym atutem hostessy jest znajomość języków obcych. Za cały pełny dzień pracy w tej roli zarobić można kilkaset złotych. Stawki te różnią się w zależności od zakresu obowiązków, czasu pracy oraz zatrudniającej firmy.

Czym zajmuje się statysta?

Osoby, które chcą zarobić dodatkowe pieniądze, a poza tym przeżyć przygodę, bardzo często decydują się na statystowanie na planie filmowym. Mogą pojawiać się w filmach, serialach, reklamach oraz programach telewizyjnych jako „tło”. Widzowie nie zapamiętują ich twarzy, nie odgrywają oni także żadnych dużych ról na planie. W związku z tym zatrudnienie jako statysta znaleźć możne każdy. Umiejętności, wiek czy wygląd nie grają roli. Nie jest to jednak proste zadanie – wymaga cierpliwości i wytrwałości, podczas czekania na swoje wejście. Aby znaleźć pracę, warto zapisać do agencji dla statystów. Można także poszukiwać ofert w serwisach ogłoszeniowych oraz w social media. Jako statysta zarabia się od około 50 zł do około 200 zł za dzień zdjęciowy. Warto jednak podkreślić, że praca na planie jest dość nieregularna, może trwać wiele godzin.

Kto może pracować dorywczo jako model, modelka?

Praca w świecie mody dla wielu osób wydaje się spełnieniem marzeń, podobnie jak szansa na sprawdzenie się w roli modela lub modelki. Warto wiedzieć, że zawód ten można wykonywać z powodzeniem jako praca dorywcza. Często poszukuje się osób do sesji zdjęciowych do sklepów internetowych, kalendarzy czy magazynów. Warto jednak wiedzieć, że w ogłoszeniach z ofertami tego typu bardzo często pojawiają się dość restrykcyjne wymagania związane z wyglądem poszukiwanego modela, poszukiwanej modelki. Ważne są także umiejętność pracy w zespole oraz dyspozycyjność. Konieczne jest wyrażenie zgody na publikację wizerunku. Nie sposób jednoznacznie określić, ile można zarobić jako modelka lub model – zależy to od rodzaju sesji czy czasu jej trwania.

Jaka inna praca dorywcza?

Poszukując pracy dorywczej, można z powodzeniem spieniężyć swoje pasje i umiejętności. Wiele osób decyduje się na: przygotowywanie i sprzedawanie domowych posiłków czy wypieków, naprawę sprzętów bądź pojazdów, robienie biżuterii lub udzielanie korepetycji. Można także zdecydować się na opiekę nad dziećmi, a także pracować jako fotograf czy trener personalny albo fizjoterapeuta.

Osoby, które poszukują pracy dorywczej, którą można wykonywać z domu, w wybranym przez siebie czasie, często interesują się: grafiką, copywritingiem, wypełnianiem ankiet, a także testowaniem aplikacji, jednak, col ważne, praca ta wymaga konkretnych umiejętności twardych, związanych z informatyką i programowaniem.