Jakie elementy zaliczane są do roboczej odzieży?

Najważniejsze zadanie odzieży roboczej to ochrona pracowników przed zabrudzeniami ich prywatnej odzieży, jak również ochrona przed uszkodzeniami o charakterze mechanicznym, działaniem substancji biologicznych i chemicznych. Pracodawcy są zobowiązani do zapewniania odzieży roboczej własnym pracownikom albo wypłacania im odpowiedniego ekwiwalentu za użytkowanie swojej odzieży na stanowiskach pracy. W wypadku niedopełnienia tychże obowiązków, pracownicy posiadają prawo do dochodzenia własnych praw przed sądem. Mogą także zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy, z której najprawdopodobniej zostanie wysłana do zakładu pracy kontrola mająca za zadanie zbadać nieprawidłowości.

Jakie elementy zaliczane są do roboczej odzieży?

Na odzież roboczą składają się ubrania chroniące pracowników przed zabrudzeniami, jak i czynnikami atmosferycznymi - począwszy od bielizny po wykonywane z kauczuku płaszcze deszczo- i wiatroochronne. Najczęściej jednakże szukając ubrania roboczego, wybieramy spośród niżej wymienionych części odzieży:

  • kurtki, w tym także przeciwdeszczowe,
  • bluzy,
  • okulary,
  • kaski,
  • rękawice,
  • kombinezony,
  • kamizelki letnie i zimowe,
  • ogrodniczki,
  • słuchawki ochronne

Nie tylko ich krój, ale również zastosowane surowce tekstylne, mają po pierwsze nie dopuszczać do kontaktowania się skóry z surowcami, po drugie zapewniać swobodę poruszania się i po trzecie ułatwiać wykonywanie pracy poprzez przykładowo zapewnianie cieplnego komfortu.

Odzież robocza BHP z uwagi na wybraną porę roku

Wybierając odzież BHP musimy uwzględniać również panującą obecnie porę roku. I tak, bardzo dobre rozwiązanie na prace wykonywane zimą, stanowi roboczy kombinezon łączący w sobie funkcjonalność kurtki i spodni. Tak samo przydatna będzie kurtka mającą ściągacze sznurkowe. Odzież zimowa wyposażona jest w ocieplacze. Dzięki temu pracując w nich w.czasie mroczniejszych dni, nie będziemy odczuwać w ogóle zimna.

W wypadku pory letniej i wyższych temperatur, robocza odzież winna być wykonywana z szybkoschnących surowców, jak i zapewniających dobrą wentylację. Można także kupić nieco krótsze spodnie, czyli tak zwane piratki, a zatem spodnie na 7/8 długości, dzięki którym zapewnimy właściwą ochronę kolan w czasie pracy, a przy tym zachowany także doskonałą wentylację. Nie zapomnijmy także o nakryciu na głowę, kiedy pracujemy w nasłonecznionych miejscach.

Jakie surowce na odzież roboczą warto wybierać?

Ubrania robocze mają jeszcze jedno ważne zadanie - po zakończonej pracy winny pozwalać na łatwe ich doczyszczenie. Łączenie wszelkich cech funkcjonalnych ubrań roboczych sprawią, iż w praktyce zadania dla roboczej odzieży wykonują używane na co dzień surowce, czego przykładem mogą być:

  • sztuczne, ale także oddychające włókna, które ułatwią oddanie potu w lokalizacjach o najwyższej wilgotności i wysokiej temperaturze razem,
  • bawełna w lokalizacjach o średnich temperaturach, ale i niskiej wilgotności,
  • nie przewiewne i nie oddychające sztuczne materiały i ortalion w roli surowców do wykonywania przeciwdeszczowych płaszczy.