Dlaczego warto posiadać polisę ubezpieczeniową?

Każdy człowiek ceni sobie w życiu poczucie bezpieczeństwa, które wiąże się z brakiem obaw o przyszłość. Niestety życie często jest sprzeczne z naszymi oczekiwaniami, niosąc wiele nieprzyjemnych niespodzianek. Przed niepomyślnymi zdarzeniami zazwyczaj nie da się uciec, ale można zredukować wielkość poniesionych strat np. dzięki posiadaniu polisy ubezpieczeniowej.

Czym jest ubezpieczenie?

Poprzez ubezpieczenie należy rozumieć urządzanie gospodarcze, gwarantujące pokrycie określonych potrzeb majątkowych w sytuacji wystąpienia konkretnych zdarzeń losowych. Dokumentem, na podstawie którego dochodzi do ubezpieczenia, nazywa się umową ubezpieczeniową. Zgodnie z jej treścią instytucja ubezpieczeniowa zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania ubezpieczonemu w razie pojawienia się w jego życiu zdarzeń przewidzianych w treści tej umowy. Ubezpieczony natomiast zobligowany jest do wpłacania składki, której wysokość obliczana jest na podstawie poziomu ryzyka. 

Funkcje ubezpieczeń

Ubezpieczenia są urządzeniami gospodarczymi, które pełnią trzy podstawowe funkcje.

Funkcja ochrony ubezpieczeniowej

Ten rodzaj funkcji polega na zagwarantowaniu przez ubezpieczyciela pomocy finansowej podmiotowi ubezpieczonemu w przypadku materializacji zdarzeń wchodzących w zakres ochrony ubezpieczeniowej. Omawiana funkcja wiąże się także z koniecznością finansowania zaistniałych szkód poprzez przekazanie odpowiedniej kwoty odszkodowania. 

Funkcja prewencyjna

Niniejsza funkcja opiera się na zapobieganiu wypadków ubezpieczeniowych oraz zwiększaniu się finansowych skutków tego typu wypadków. Z punktu widzenia zarządzania ryzykiem funkcja prewencyjna nakierowana jest na redukcję ryzyka oraz minimalizację jego prawdopodobieństwa. 

Funkcja finansowa

Funkcja finansowa, zwana funkcją akumulacji kapitałowej, realizowana jest poprzez gromadzenie bardzo dużych środków przez instytucje ubezpieczeniowe celem pokrywania strat występujących u ubezpieczonych. Zgromadzone środki służą także do działań lokacyjno-kredytowych.

Klasyfikacja ubezpieczeń w Polsce

Zgodnie z polskim prawem ubezpieczenia w naszym kraju dzieli się na dwa działy – ubezpieczenia na życie oraz pozostałe ubezpieczenia osobowe i majątkowe.  W skład ubezpieczeń na życie wchodzą takie ubezpieczenia jak:

  • posagowe,
  • wypadkowe i chorobowe,
  • na życie,
  • rentowe.

Z kolei za pozostałe ubezpieczenia osobowe i majątkowe uznaje się następujące rodzaje ubezpieczeń:

  • wypadkowe i chorobowe dobrowolne, wykupione prywatnie,
  • casco,
  • ubezpieczenie ładunków w transporcie,
  • ubezpieczenie od strat spowodowanych działaniem żywiołów,
  • odpowiedzialności cywilnej,
  • ryzyk finansowych,
  • kredytu.

Czym jest polisa i jaką rolę odgrywa w ubezpieczeniu?

Polisa ubezpieczeniowa stanowi dokument potwierdzający podpisanie umowy ubezpieczenia. W języku potocznym wyrazy polisa i ubezpieczenie często są wykorzystywane zamiennie, jednak z perspektywy prawnej oznaczą dwie różne rzeczy. Polisa ubezpieczeniowa na życie zawiera w swoje treści takie elementy jak:

  • suma ubezpieczenia,
  • przedmiot ubezpieczenia,
  • okres ochrony ubezpieczeniowej,
  • wysokość wymaganych składek.

Polisa ubezpieczeniowa na życie zabezpiecza naszych bliskich na wypadek naszej śmierci poprzez zagwarantowanie wypłaty określonej kwoty pieniężnej. Polisa ubezpieczeniowa na życie jest doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy musimy spłacać kredyt hipoteczny lub inne większe zobowiązanie finansowe. Nietrudno domyślić się, że brak wykupionej polisy ubezpieczeniowej na życie w takich okolicznościach stanowi ogromny problem dla naszych najbliższych, którzy często nie posiadają należytego zabezpieczenia pieniężnego.

Duża część ubezpieczycieli oferuje przy zakupie polisy ubezpieczeniowej na życie umowy dodatkowe. Niniejsze polisy pozwalają uzyskać opiekę ubezpieczeniową na wypadek choroby, podczas pobytu w szpitalu czy w razie uzasadnionego braku możliwości zarabiania pieniędzy. Polisa ubezpieczeniowa na życie może mieć charakter indywidualny, rodzinny lub grupowy i zawierana jest na określony czas. Chcąc zapewnić poczucie bezpieczeństwa dla siebie i swoich bliskich, warto zainwestować w odpowiednią polisę, która zagwarantuje nam pomoc w trudnych okolicznościach.