Już po raz trzeci poznaliśmy laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza” i Kaszubskiej Nagrody Literackiej, których fundatorem jest Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Miło nam poinformować, że laureatem Kaszubskiej Nagrody Literackiej za 2019 rok został prof. dr hab. Adam Ryszard Sikora OFM.
Ogłoszenie laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza za rok 2019 oraz Kaszubskiej Nagrody Literackiej odbyło się z przyczyn epidemicznych w niekonwencjonalnej formie, czyli przez internet. Marszałek Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk, przedstawił nazwiska Laureatów a przewodniczący kapituł obu Nagród – swoje refleksje. Postaci i dokonania literatów pokazywano na krótkich filmach.
Laureatami tegorocznej, trzeciej już Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza zostali: Izabela Morska za książkę „Znikanie”, prof. Józef Borzyszkowski i prof. Cezary Obracht-Prondzyński za „Historię Kaszubów w dziejach Pomorza” tom III-V oraz prof. Zenon Ciesielski za Całokształt Twórczości 2019. Zaś tegorocznym laureatem Kaszubskiej Nagrody Literackiej został prof. dr hab. Adam Ryszard Sikora OFM.
Organizatorem gali są: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Gdańsku (główny organizator Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”) oraz Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Laureatami pierwszych edycji Kaszubskiej Nagrody Literackiej byli: Stanisław Janke (2018) oraz Krystyna Lewna (2019). Obradom Kapituły przewodniczyli kolejno: prof. dr hab. Daniel Kalinowski oraz dr Artur Jabłoński. Tegoroczna kapituła Kaszubskiej Nagrody Literackiej obradowała w składzie: dr Grzegorz Schramke (Przewodniczący Jury) – literaturoznawca, Uniwersytet Gdański; red. Piotr Dziekanowski – przedstawiciel miesięcznika „Pomerania” i Krystyna Lewna – ubiegłoroczna laureatka KNL. Sekretarzem KNL jest Beata Humeniuk- Czech.
Dodajmy, że w tej edycji do Kaszubskiej Nagrody Literackiej zgłoszono także Artura Jabłońskiego oraz Jaromirę Labudda. Organizację Kaszubskiej Nagrody Literackiej od jej powołania prowadzi Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
O. prof. dr hab. Adam Sikora jest profesorem zwyczajnym Zakładu Teologii Historycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, członkiem Rady Wydziału. Urodził się 2 października 1955 r. w Wejherowie, gdzie był uczniem SP nr 5 i LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie. Po ukończeniu Seminarium D. w Katowicach-Panewnikach w 1982 odbył studia specjalistyczne z zakresu biblistyki na KUL (1983–1988), a także w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie (1989–1992) oraz na Uniwersytecie Harvarda w USA (1993). W latach 1994–1998 pracował w Instytucie Nauk Biblijnych KUL w Lublinie. Od 1993 roku wykłada w WSD Franciszkanów we Wronkach, od roku 1998 jest adiunktem na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu, a od 2010 roku – profesorem nadzwyczajnym WT UAM. W latach 1997–2003 był prowincjałem Prowincji św. Franciszka z Asyżu. Autor siedmiu książek i ok. 80 artykułów naukowych, a także redaktor dwóch monografii. W 2010 r. uczestniczył w pracach Komisji ds. duszpasterstwa Episkopatu Polski. Członek Rady Naukowej „Studiów Franciszkańskich” i „Scripturae Lumen”. W 2010 został powołany do Rady Naukowej Kongresu Teologów Polskich. Inicjator kaszubskich Verba Sacra, podczas których w kolegiacie wejherowskiej prezentowane są od 2004 teksty biblijne po kaszubsku. Za jego kadencji, jako prowincjała, 6 czerwca 1999 w Sopocie, papież Jan Paweł II koronował Obraz MB Wejherowskiej.
https://www.youtube.com/watch?v=YxcKLfShMx8&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0RnJ9Rgl4b8Z4g6XPate24JkIWlbmVYzfbncaaQfsQ4Q_aK5wAfwQJi_A