80. rocznica Powstania Warszawskiego: Leszek Owsiany i jego pomoc dla walczącej stolicy
W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego warto przypomnieć postać porucznika Leszka Owsianego, pilota, który odważnie niósł pomoc walczącym w stolicy. Jego historia to nie tylko opowieść o heroizmie, ale także o silnych więziach z Kaszubami, które towarzyszyły mu przez całe życie.
  • Wystawa „Piloci z Kaszub w bitwie o Anglię” w Książnicy prof. Gerarda Labudy

  • Leszek Owsiany – od Kaszub do nieba

  • Pomoc dla Powstania Warszawskiego i tragiczne losy

  • Powroty i pamięć o bohaterze

Wystawa „Piloci z Kaszub w bitwie o Anglię” w Książnicy prof. Gerarda Labudy

W Wejherowie trwa wystawa poświęcona pilotom kaszubskim, w tym Leszkowi Owsianemu, zatytułowana „Piloci z Kaszub w bitwie o Anglię”. Ekspozycja, która odbywa się w Książnicy prof. Gerarda Labudy, prezentuje obrazy Tadeusza Trockiego, ukazujące sylwetki pilotów, którzy walczyli w II wojnie światowej. Wśród licznych obrazów znalazł się także portret Owsianego, który w swoim czasie wykonywał niebezpieczne misje nad Niemcami oraz wspierał powstańców warszawskich.

Leszek Owsiany – od Kaszub do nieba

Leszek Owsiany urodził się w 1919 roku w Rakowicach, jednak jego dzieciństwo związane było z Kaszubami, gdzie jego rodzina osiedliła się w Łebczu. Po ukończeniu szkoły rzemieślniczo-przemysłowej w Gdyni, z pasją podjął pracę w Doświadczalnych Warsztatach Lotniczych w Warszawie. Wkrótce ukończył kurs pilotażu, co otworzyło przed nim drzwi do służby wojskowej. Po wybuchu wojny, Owsiany zdołał przedostać się do Wielkiej Brytanii, gdzie w 1943 roku dołączył do 300. Dywizjonu Bombowego im. Ziemi Mazowieckiej, wykonując 69 lotów bojowych.

Pomoc dla Powstania Warszawskiego i tragiczne losy

W sierpniu 1944 roku, Owsiany brał udział w misjach zrzutowych dla Powstania Warszawskiego, wykonując pięć zrzutów dla walczącej stolicy. Jego trzeci lot, który odbył się w nocy z 16 na 17 sierpnia, zakończył się dramatycznie – samolot został trafiony przez niemiecki myśliwiec, a Owsiany, ciężko ranny, trafił do niewoli. Po pobycie w niemieckim szpitalu wojskowym w Krakowie, Owsiany został osadzony w obozie w Łambinowicach. Jego odwaga została doceniona, otrzymał m.in. Krzyż Virtuti Militari V klasy.

Powroty i pamięć o bohaterze

Po wojnie Leszek Owsiany osiedlił się w Wielkiej Brytanii, jednak w 1993 roku postanowił wrócić do Wejherowa, gdzie stał się aktywnym członkiem Związku Inwalidów Wojennych RP. Zmarł 29 stycznia 2008 roku, a jego pamięć wciąż żyje w sercach mieszkańców, którzy mogą poznać jego historię poprzez publikacje takie jak Bedeker Wejherowski oraz Leksykon Wejherowian Reginy Osowickiej. Wystawa „Piloci z Kaszub w bitwie o Anglię” to doskonała okazja, by oddać hołd temu niezwykłemu człowiekowi i jego towarzyszom z powietrza.


Na podst. UM Wejherowo