Rozpoczyna się modernizacja drogi powiatowej Kielno – Kowalewo
Rozpoczyna się długo wyczekiwana modernizacja drogi powiatowej między Kielnem a Kowalewem. Inwestycja o wartości 6,8 mln złotych obejmuje kompleksową przebudowę pierwszego odcinka o długości 650 metrów. Prace, które potrwają siedem miesięcy, są możliwe dzięki wsparciu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz budżetów Powiatu Wejherowskiego i Gminy Szemud.

Kompleksowa modernizacja drogi powiatowej Kielno – Kowalewo

Dzięki współpracy Powiatu Wejherowskiego i Gminy Szemud rozpoczyna się długo oczekiwana przez mieszkańców modernizacja drogi powiatowej łączącej Kielno i Kowalewo. Pierwszy etap prac obejmuje odcinek o długości 650 metrów, który przejdzie kompleksową przebudowę. Całkowita długość modernizowanej trasy to blisko 6 kilometrów, jednak ze względu na wysokie koszty, prace będą realizowane etapami.

Starosta Wejherowski Marcin Kaczmarek podkreślił, że wartość pierwszego etapu wynosi 6,8 mln zł, z czego 50% stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pozostałe środki pochodzą z budżetów Powiatu Wejherowskiego i Gminy Szemud. Prace nad tym odcinkiem potrwają siedem miesięcy.

Zakres prac i planowane udogodnienia dla mieszkańców

Przebudowa drogi obejmuje szereg istotnych prac, które mają na celu nie tylko poprawę stanu technicznego trasy, ale także zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa użytkowników. Planowane jest m.in. wzmocnienie i wymiana podłoża oraz poszerzenie pasa drogowego. Jak podkreśla Wicestarosta Wejherowski Witold Reclaf: „Będzie to całkiem nowa droga z nawierzchnią asfaltową, z ciągiem pieszo-rowerowym. Inwestycja zakłada również budowę kanalizacji deszczowej i oświetlenia. Można powiedzieć, że będzie to pełna infrastruktura drogowa”.

W ramach prac zostanie także wybudowane rondo na skrzyżowaniu z ulicą Myśliwski Dwór oraz dwie zatoki autobusowe. Ponadto modernizacji poddane zostaną instalacje teletechniczne i podziemne linie wodociągowe, a przejścia dla pieszych zostaną odpowiednio doświetlone.

Przyszłe etapy i dalsze plany rozbudowy

Istnieje realna szansa, że jeszcze w tym roku rozpocznie się przebudowa kolejnego odcinka drogi powiatowej między Kielnem a Kowalewem. Powiat Wejherowski złożył już wniosek o dofinansowanie następnego etapu inwestycji. Mieszkańcy z niecierpliwością oczekują na kontynuację prac, które znacząco poprawią jakość podróżowania między tymi miejscowościami.

Warto również wspomnieć, że na terenie gminy Szemud zakończył się niedawno remont drogi powiatowej Rębiska – Leśno o długości 1,8 km. Realizacja tego projektu była możliwa dzięki wsparciu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W ramach prac położono nową nawierzchnię asfaltową oraz wykonano pobocza, co znacząco poprawiło bezpieczeństwo kierujących. Łączny koszt projektu to blisko 1,7 mln zł.


Źródło: Powiat