Wsparcie dla inicjatyw na rzecz osób niepełnosprawnych w powiecie wejherowskim
W powiecie wejherowskim organizacje pozarządowe, które na co dzień wspierają osoby niepełnosprawne, mogą liczyć na solidne wsparcie finansowe. Dzięki funduszom z PFRON, lokalne inicjatywy zyskują nowe możliwości do rozwoju i realizacji ważnych projektów. To szansa na bardziej integracyjne i dostępne społeczeństwo.
  1. Organizacje pozarządowe z powiatu wejherowskiego otrzymują finansowanie na projekty sportowe, kulturalne i rekreacyjne.
  2. W 2024 roku, samorząd powiatu przeznaczył niemal 10 mln zł na wsparcie osób z niepełnosprawnościami.
  3. Środki finansowe zostaną wykorzystane na tworzenie warsztatów terapii zajęciowej, zakup sprzętu rehabilitacyjnego i organizację turnusów rehabilitacyjnych.
  4. Wśród beneficjentów znalazły się m.in. Stowarzyszenie Amazonek czy Integracyjne Stowarzyszenie Sportowe „START”.

W naszym powiecie solidarność społeczna i wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami to nie tylko puste słowa, ale konkretne działania. W tym roku, dzięki środkom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, lokalne organizacje pozarządowe otrzymały znaczące wsparcie finansowe, które pozwoli na realizację szeregu projektów integrujących i wspierających osoby niepełnosprawne w różnych aspektach życia.

„W tym roku ponad 200 tys. zł trafiło do siedemnastu organizacji pozarządowych z powiatu, dzięki czemu zrealizowanych zostanie 30 projektów, w których weźmie udział ponad 1500 osób” – podkreśla Starosta Wejherowski Gabriela Lisius. To dowód na to, że współpraca między samorządem a organizacjami pozarządowymi przynosi wymierne efekty.

Wśród planowanych działań znajdują się nie tylko projekty sportowe i kulturalne, ale także inwestycje w rozwój warsztatów terapii zajęciowej oraz zakup niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego. To kompleksowe podejście do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ma na celu nie tylko ich aktywizację, ale także zwiększenie samodzielności i poprawę jakości życia.

Wicestarosta Jacek Thiel zauważa, że „Te środki mają poprawić jakość życia naszym mieszkańcom ze szczególnymi potrzebami. Zapewnienie dostępności w różnych sferach życia osobom z niepełnosprawnościami i wspieranie ich w codziennym funkcjonowaniu, to jeden z priorytetów naszej polityki społecznej”. Inwestycje te są więc ważnym krokiem w kierunku budowania społeczeństwa, w którym każdy ma zapewnione równe szanse i możliwości.

Do grona organizacji, które skorzystają z tegorocznej puli wsparcia, należą m.in. Stowarzyszenie Amazonek działające przy Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy, Towarzystwo Osób Niepełnosprawnych „TON” z Luzina, czy Wejherowskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem. Dzięki tym środkom, będą mogły one kontynuować i rozwijać swoją cenną działalność na rzecz lokalnej społeczności.

Takie inicjatywy są nieocenionym wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami, a także ich rodzin. Poprzez różnorodne projekty i działania, możliwe jest budowanie bardziej otwartego i integracyjnego społeczeństwa, w którym każdy członek jest ważny i doceniany.


Na podst. Powiat Wejherowski