Magiczne działanie masła shea

Masło shea, określane także mianem masła karité, pozyskiwane jest z drzewa o nazwie masłosz, rosnącego w Afryce. Ze względu na liczne właściwości, zostało docenione w kosmetyce. Zanim jednak zaczniemy stosować masło shea, warto nieco bliżej je poznać.

Masło shea – właściwości

Dobroczynnych właściwości masła shea jest naprawdę sporo. Przede wszystkim, działa ono silnie regenerująco i odżywczo. Wszystko ze względu na zawartość licznych kwasów tłuszczowych. Posiada także właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu kosmetyki z jego dodatkiem mogą być stosowane w ramach prewencji przeciwstarzeniowej. Masło to jest także pomocne w odbudowie naturalnego płaszcza hydrolipidowego naskórka. Co ciekawe, w pewnym stopniu ochrania ono także skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego. Ten naturalny kosmetyk jest ceniony również ze względu na antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości.

Masło shea – zastosowanie

Masło shea może być stosowane na całe ciało. Ten naturalny kosmetyk najczęściej wykorzystuje się jednak w pielęgnacji skóry twarzy. Z powodzeniem można użyć go także wtedy, gdy chcemy zadbać o kondycję swoich kosmyków. Jeżeli zależy nam na satysfakcjonujących efektach, musimy mieć na uwadze systematyczność.

Masło shea na twarz

Z uwagi na to, że masło shea posiada stałą konsystencję, nałożenie go na skórę twarzy może być nieco utrudnione. Warto zatem przez chwilę ogrzać niewielką jego ilość w dłoniach, a dopiero później wmasować w skórę. Masło shea nie zapycha porów, dlatego można je stosować przy każdym typie cery. Ten naturalny kosmetyk pomoże nam przede wszystkim zimą, gdy skóra jest odwodniona i przesuszona. Masło shea może nam wówczas zastąpić krem na noc. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością, bo jest naprawdę wydajne.

Masło shea na włosy

Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby masło shea wykorzystać również w pielęgnacji włosów. Sprawdzi się ono przede wszystkim u osób posiadających włosy o niskiej oraz średniej porowatości. Najlepiej wykorzystać je do zabiegu olejowania. Pierwszym etapem powinno być rozczesanie kosmyków i zwilżenie ich hydrolatem. Później, należy wetrzeć we włosy niewielką ilość ogrzanego do płynnej konsystencji masła shea. Kosmetyk ten powinien pozostawać na włosach przez mniej więcej dwie godziny, a po tym czasie wystarczy umyć je szamponem i zaaplikować odżywkę.

Masło shea nierafinowane, czy rafinowane? – Które wybrać?

Masło shea nierafinowane wydaje się być lepszym wyborem, jeżeli chcemy czerpać z pełni jego dobroczynnych właściwości. Posiada delikatnie żółty kolor i wyraźny, ale bardzo przyjemny orzechowy zapach. Tymczasem, rafinowane masło shea nie posiada aromatu, a jego barwa jest zbliżona do bieli. Niestety, na skutek procesu rafinacji, masło traci część dobroczynnych substancji. Niemniej jednak, wciąż zachowuje ich sporo. Ta forma naturalnego kosmetyku może być zatem lepsza dla osób, które drażni silny aromat orzechów. Jeżeli jednak do nich nie należymy, raczej zdecydujmy się na masło nierafinowane.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem ZdroweNoni