Przekazywanie sadzonek drzew i krzewów mieszkańcom, rozdawanie woreczków na warzywa i owoce uszytych z materiałów pochodzących z odzysku, „drugie życie” bratków i doniczek, warsztaty ekologiczne dla najmłodszych oraz zapowiedź Pikniku Przyrodniczego w parku – to tylko niektóre z wydarzeń, które odbędą się w ramach realizowanego od ubiegłego roku cyklu „KLIMATycznie w Wejherowie”. W wejherowskim parku Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa, zaprezentowała plan działań na najbliższe miesiące.
Podczas konferencji w wejherowskim parku przedstawiciele Nadleśnictwa Wejherowo, Działu Edukacji Przyrodniczej Wejherowskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, Zakładu Usług Komunalnych
i EkoFabryki zachęcali do wzięcia udziału w wydarzeniach przygotowanych w ramach cyklu „KLIMATycznie w Wejherowie”. Akcje ekologiczne mają na celu zachęcenie mieszkańców do zwrócenia uwagi na ochronę środowiska i zmian nawyków, jakie może każdy poczynić w celu ochrony klimatu.
- Klimatyczne w Wejherowie to projekt, który będziemy konsekwentnie realizować w najbliższych latach, a w tym roku rozpoczynamy kolejną jego edycję – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta. - Ekologia, przyjazne przyrodzie inicjatywy i rozwiązania, działania na rzecz poprawy klimatu – to zagadnienia bliskie naszemu miastu Wejherowo podejmuje różne inicjatywy, które mają na celu ochronę środowiska i klimatu. Musimy sobie uświadomić, wszelkie zmiany należy zacząć od siebie, swojej rodziny. Każde, nawet najdrobniejsze nasze działanie przynosi korzyści nie tylko dla środowiska, ale też poprawiają jakość życia mieszkańców. Akcja „KLIMATycznie w Wejherowie” to druga edycja, ale trzeba podkreślić, że różne działania prowadzone są przez cały rok. Niezmiennie zachęcamy do zmiany nawyków na bardziej ekologiczne oraz do aktywnego udziału w wydarzeniach organizowanych przez miasto!
Akcje proekologiczne
Jak powiedział Jacek Szulc, Nadleśniczy Nadleśnictwa Wejherowo, nadleśnictwo włącza się aktywnie we wszystkie działania związane z ochroną środowiska naturalnego.
- Pierwsza edycja cieszyła się dużym powodzeniem, co daje nam nadzieję, że nasza świadomość ekologiczna będzie coraz większa – mówi Jacek Szulc.
Szereg akcji proekologicznych prowadzi wejherowski Zakład Usług Komunalnych – m.in. przekazuje mieszkańcom bratki, zbiera puste doniczki, aby ponownie je wykorzystać. Jak mówi Małgorzata Henning, kierownik EkoFabryki, mieszkańcy otrzymają woreczki na warzywa i owoce, które będą rozdawane na wejherowskich targowiskach, a które zostały uszyte z materiałów pochodzących z odzysku.
Otwarta pod koniec ub. roku EkoFabryka prowadzona przez ZUK to prawdziwe centrum ekologiczne. Miejsce, w którymznajdują się nie tylko punkt nowoczesny Punkt Zbiórki Odpadów Komunalnych, ale także warsztaty do naprawy przedmiotów i sprzętów, biblioteka z odzysku, ścieżka edukacyjna dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty „Zrób to sam”. Organizowane są tam szkolenia oraz spotkania o tematyce ekologicznej.
Edukacja ekologiczna
- Miasto prowadzi cały szereg działań edukacyjnych, bo nasza nadzieja i przyszłość należy do dzieci – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. społecznych i ekonomicznych. -W maju trwała kampania „Rowerowy Maj”. Każdy uczeń, który dotarł na lekcje w sposób aktywny - na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymał naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Rezultatem akcji jest ponad 1,1 tysiąc aktywnych uczestników i 23 tysiące przejazdów rowerowych.
Już 10 czerwca ogłoszone zostaną wyniki na najbardziej aktywne szkoły i najbardziej aktywne klasy, natomiast 22 czerwca najbardziej wytrwali uczniowie wezmą w losowaniu nagrody głównej – rowerów. W akcję „KLIMATycznie w Wejherowie” włączyły się wejherowskie szkoły, biblioteka i Wejherowskie Centrum Kultury, w których prowadzone są zajęcia ekologiczne, warsztaty i wystawy.
Piknik przyrodniczy
Paweł Formela z Działu Edukacji Przyrodniczej WZNK zachęcał do wzięcia udziału w organizowanym 25 czerwca (sobota) Pikniku Przyrodniczym, który odbędzie się w wejherowskim parku (przy budynku WZNK od ul. Św. Jacka.
- W programie m.in. spotkania z przyrodnikami, dowiemy się, jak udzielić pierwszej pomocy napotkanym zwierzętom, będą ekolekcje dotyczące segregacji odpadów organizowane przez ZUK – mówi Paweł Formela. - Będzie „skrzynka weterynaryjna”, informacje o nietoperzach i ptakach, gry i zabawy przygotowane przez Nadleśnictwo Wejherowo. Podczas pikniku będzie można złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, wniosek o Kartę Mieszkańca i wypełnić ankietę dotyczącą Strategii Rozwoju Miasta.
Harmonogram działań w ramach cyklu "KLIMATycznie w Wejherowie" w załączniku.