Dzieci z autyzmem inaczej niż osoby pełnosprawne odbierają i pojmują świat. Dlatego, aby je lepiej zrozumieć, powinniśmy dowiedzieć się na czym polega ich „inność”. Uczniowie wejherowskich szkół podstawowych podczas warsztatów edukacyjnych organizowanych przez Wejherowskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Autyzmem, dowiadują się m.in. czym jest autyzm, jak się objawia i z jakimi problemami na co dzień borykają się osoby cierpiące na to schorzenie.
Warsztaty prowadzą mamy podopiecznych należących do Wejherowskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Autyzmem i opowiadają dzieciom i młodzieży, z jakimi zachowaniami i reakcjami kolegów ze spektrum autyzmu mogą się spotkać. Próbują też kształtować postawy tolerancji, otwartości i szacunku wobec odmienności i różnorodności związanej z autyzmem.
Główna część zajęć polega na przeprowadzaniu doświadczeń, dzięki którym uczniowie mają możliwość spojrzeć na świat oczami osoby autystycznej oraz wczuć się w jego zmysły. Dzięki nim uczniowie uświadamiają sobie również, w jaki sposób można pomóc osobie z autyzmem.
Jak podkreślają prowadzący zajęcia rodzice, takie warsztaty spotykają się z bardzo dobrym odzewem, uczniowie uczestniczą w nich z wielkim zaangażowaniem i zaciekawieniem.
- Kwiecień to miesiąc poświęcony zwiększaniu świadomości autyzmu, a w Wejherowie już od kilku lat realizowanych jest wiele projektów i akcji związanych z autyzmem – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. ekonomicznych i społecznych. – Warsztaty prowadzone w szkołach, okazały się wspaniałą lekcją uświadamiającą młodym ludziom, w jaki sposób autystycy się zachowują i jak odbierają świat, ale także jak rozmawiać i bawić się z rówieśnikiem ze spektrum autyzmu, aby pomóc mu w uczestniczeniu w życiu klasy.