Jubileusz 50-lecia twórczości Franciszka Sychowskiego
Prof. Józef Borzyszkowski w rozmowie z Franciszkiem Sychowskim

W pałacu wejherowskim miał miejsce wernisaż wystawy z okazji Jubileuszu 50-letniej twórczości Franciszka Sychowskiego pt. „Od twórcy ludowego do arteterapeuty dyplomowanego”. Wernisaż zgromadził liczne grono przyjaciół i sympatyków twórczości wejherowskiego rzeźbiarza, plastyka, fotografika i pedagoga.

Rozmowę laudacyjną z artystą przeprowadził prof. Józef Borzyszkowski podkreślając, że Franciszek Sychowski, podobnie jak zmarły niedawno Andrzej Arendt, należą do grona najzdolniejszych uczniów i wychowanków szkoły rzeźbiarskiej Otylii Szczukowskiej. Profesor przypomniał, że jego rzeźby znajdują się w wielu miejscach sakralnych na Kaszubach, a także w muzeach krajowych i zagranicznych. Powodem do dumy jest także udział w budowie ołtarza papieskiego, który stanął na sopockim hipodromie podczas wizyty Jana Pawła II w 1999 roku.

Gratulacje z okazji jubileuszowej wystawy złożyli artyście m.in. starosta wejherowski Gabriela Lisius oraz - w imieniu Prezydenta Miasta Wejherowa - Michał Jeliński, kierownik Wydziału Kultury Promocji, Sportu, Spraw Społecznych i Turystyki.

Benefis Franciszka Sychowskiego uświetnił występ solistki Aleksandry Kucharskiej-Szefler (sopran) z akompaniamentem Witosławy Frankowskiej oraz mini-koncert wirtuoza fortepianu Artura Sychowskiego. Po koncercie uczestnicy spotkania obejrzeli interesującą wystawę prac Franciszka Sychowskiego, ukazującą szerokie zainteresowania twórcze artysty od tradycyjnego malarstwa i rzeźby w drewnie, po m.in. linoryt, metaloplastykę, rękodzieło, lalkarstwo teatralne itp.

Franciszek Sychowski – rocznik 1956, studiował na Wydziale Pedagogicznym WSSP w Gdańsku uzyskując tytuł magistra w 1986 roku. Jest nauczycielem terapii zajęciowej w Powiatowym Zespole Szkół Policealnych im. Zdzisława Kieturakisa w Wejherowie. Efektem jego prac są liczne płaskorzeźby, wolnostojące rzeźby w kapliczkach oraz przydrożne krzyże w wielu miejscowościach. Dopełnieniem bogatego portfolio są malowane w różnorodnej technice obrazy, a także fotoreportaże, w tym publikacje w albumach fotograficznych m.in. o Misteriach na Kalwarii Wejherowskiej. Jako nauczyciel posiada bogaty dorobek w zakresie działalności terapeutycznej, pedagogicznej i charytatywnej. Na słowa uznania zasługuje także jego społeczne zaangażowanie oraz niestrudzona aktywność na rzecz seniorów i osób z niepełnosprawnością. Przypomnijmy, że w latach 1990-2002 był radnym miejskim. Jako fotoreporter i dziennikarz współpracuje też z mediami. Wyrazem uznania dla artysty i jego zaangażowania społecznego są nagrody oraz wyróżnienia, m.in. „Pro Ecclesia et Populo”, pamiątkowa odznaka 40-lecia NSZZ Solidarność czy Srebrny Krzyż Zasługi.

Fot. Zygmunt Pałasz