UM Wejherowo: Zmiana klimatu! Retencja wody

Długotrwały brak opadów, ale też opady gwałtowne stanowią zagrożenie dla terenów rolnych i obszarów zurbanizowanych. Dlatego tak istotne jest zatrzymywanie wody w miejscu gdzie ona spada. Można to osiągnąć między innymi przez tworzenie zbiorników, oczek wodnych, stawów, ale również przez pozostawienie jak największych obszarów pokrytych roślinnością.
W ciągu ostatniej dekady, na obszarze gmin zrzeszonych w Komunalnym Związku Gmin Dolina Redy i Chylonki zrealizowano liczne inwestycje wspierające retencję wód. Park Miejski im. A. Majkowskiego w Wejherowie poprzez swą dużą powierzchnię z bujną roślinnością oraz oczkami wodnymi, kanałami lub nieckami, zwiększa potencjał retencyjny. Przy okazji jest to piękne miejsce do czynnej rekreacji. W Wejherowie, na terenie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2, a także przy Bibliotece Powiatowej, zastosowano nawierzchnie parkingowe biologicznie czynne. Te i wiele innych przykładów działań można zobaczyć w filmiept. Uwaga: zmiana klimatu! Odc. 1. Retencja wody”. KZG Dolina Redy i Chylonki” zachęca do obejrzenia filmu.Zeskanuj swoim telefonem kod QR.
Kompleksowe podejście do retencjonowania wody to szukanie rozwiązań w każdym możliwym miejscu. W ramach pojęcia małej retencji mieszczą się również zabiegi melioracyjne tj. budowa sztucznych kanałów, rowów wraz z systemem magazynowania wody w postaci jazów i zastawek. Dzięki nim, zwłaszcza na obszarach wiejskich, łatwiej jest kontrolować stosunki wodne.
Wpływ na gospodarkę wodną na terenach rolniczych mają również zadrzewienia i zalesienia. Gleby słabej klasy - piątej, szóstej - w momencie, gdy spada ulewny deszcz nie wchłaniają wody. Odwrotnie jest w przypadku zalesienia. Ściółka leśna dobrze wchłania wodę, a potem powoli przenika do gleby.
Rozwiązania na poziomie krajowym i lokalnym warto wdrażać we własnym gospodarstwie domowym. Przeciętnie przyjmuje się, że z dachu o powierzchni 120 m² w ciągu deszczu trwającego 20 minut można zebrać ok. 360 litrów wody. Warto ją wykorzystać i tym samym oszczędzać wodę dostarczaną z wodociągu.
Potrzebna jest przemiana naszego sposobu myślenia o wodzie. Jest to konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo nasze i przyszłych pokoleń. Każdy złapany litr wody deszczowej zmniejsza ryzyko podtopień, powodzi oraz suszy. Jej zbieranie dodatkowo odciąża kanalizację deszczową oraz obniża koszty jej utrzymania.
a) oszczędzajmy wodę w domu i ogrodzie,
b) zbierajmy deszczówkę,
c) zakładajmy oczka wodne, stawy lub ogrody deszczowe,
d) minimalizujmy powierzchnie nieprzepuszczalne dla wody,
e) zastępujmy trawniki łąkami kwietnymi,
f) jeżeli mamy trawnik ograniczajmy częstotliwość koszenia,
g) chrońmy obszary naturalnej retencji jak mokradła czy torfowiska,
h) zakładajmy pasaże roślinne (drzewa i krzewy), które mogą stanowić zwarty pas ochronny na obrzeżach działki, przy drogach, na miedzach,
i) jeśli to możliwe zalesiajmy nieużytki.
Planując różnorodne przedsięwzięcia, warto zapoznać się z możliwością dofinansowania z funduszy rządowych lub samorządowych. Bądźmy aktywni!
Urząd Miasta Wejherowo,
wejherowo.pl/artykuly/zmiana-klimatu-retencja-wody-a8242.html
Autor: krystian