Wystawa komiksów na szybach Filharmonii Kaszubskiej

Z ciekawą inicjatywą wystawy na szybach Filharmonii Kaszubskiej pt. „Miniatury Komiksowe” wystąpiło Wejherowskie Centrum Kultury zapraszając Gdański Klub Fantastyki do współpracy w jej zorganizowaniu. Od 19 maja do 3 czerwca br. na zewnętrznych szybach tego obiektu można podziwiać rysunki cenionych autorów komiksów z Trójmiasta i Wejherowa.

- Naszym celem jest komunikacja z widzem poprzez formę, którą mamy aktualnie dostępną. Dostępną mamy przestrzeń naszego foyer i jego przeszklenie, które może po raz kolejny pozytywnie zadziałać dla widzów Filharmonii i nie tylko, bo tak naprawdę dla każdego - nawet przypadkowego przechodnia, który może się zainteresować treścią, którą umieścimy w tych przeszkleniach – mówi Jolanta Rożyńska, dyrektor WCK. - Początkowo umieściliśmy tam komunikat "BĘDZIE DOBRZE", który spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem i sporym odzewem w naszych mediach społecznościowych. Miał on dodać otuchy i uśmiechu ludziom chodzącym w maseczkach w pobliżu Filharmonii. Był też sygnałem nadawanym z naszego budynku. Przypominał, że nie tylko online kontaktujemy się z naszym widzem, ale i w sposób bezpośredni, że życie się tu nadal toczy, choć jesteśmy w środku.

Jak zapewnia prezentowana obecnie wystawa to dopiero początek. Za nią będą kolejne, w tym na placu Jakuba Wejhera i na słupach reklamowych WCK, dlatego Jolanta Rożyńska zachęca do regularnych odwiedzin Filharmonii, nawet gdy nie można zaprosić widzów do jej wnętrza. Obecną ekspozycję zawdzięczamy inicjatywie wejherowianina Jana Platy-Przechlewskiego, redaktora naczelnego miesięcznika „Informator” Gdańskiego Klubu Fantastyki.

Prezentowane na wystawie prace są dziełem twórców aktywnie współpracujących z GKF i zamieszczających systematycznie w nim swoje publikacje. Autorami miniatur komiksowych są: Adam Mateja, Tomasz Mering, Agata Plank, Paulina Śliwa, Jan Plata-Przechlewski i Grzegorz Szczepaniak. Biografie wymienionych autorów prezentujemy w załączeniu.



Gdański Klub Fantastyki

Istniejące od połowy lat 80. stowarzyszenie mające na celu promowanie fantastyki (głównie tej spod znaku SF/F/H) oraz dobrą zabawę z nią związaną. Jeden z najstarszych i najaktywniejszych klubów fantastyki w Polsce. Wbrew pozorom nie zajmuje się polowaniem na UFO – lecz literaturą, filmem, grami... Posiada bibliotekę, organizuje spotkania graczy, wydaje publikacje. Jest gospodarzem corocznego konwentu Nordcon – od lat organizowanego w Jastrzębiej Górze dla fanów, pisarzy, wydawców. Obecnie publikuje trzy fanziny. Nieregularnie „Anatomię fantastyki” (prace magisterskie lub doktorskie poświęcone tej konwencji) i „Czerwonego Karła” (magazyn literacko-graficzny; od jakieś czasu każdy numer poświęcony jest innemu aspektowi fantastyki) oraz regularnie comiesięczny „Informator” (który stał się już najdłużej wychodzącym bez przerw fanzinem w Polsce). Z uwagi na swą kulturalno-edukacyjną działalność Gdański Klub Fantastyki od lat jest Organizacją Pożytku Publicznego.

„Informator GKF”

Comiesięczny biuletyn Gdańskiego Klubu Fantastyki. Ukazuje się drukiem (niewielki nakład formatu A5 z barwną okładką zewnętrzną) i jako PDF dostępny w sieci (na stronie: www.gkf.org.pl). Dawniej miał charakter czysto informacyjno-sprawozdawczy; od lat jednak (po zniknięciu drobnych zinów klubowych) poszerzył swą zawartość o recenzje, felietony, grafiki. A także komiksy. Bywalcy organizowanych w Filharmonii Kaszubskiej zlotów ForceCon mieli okazję obejrzeć reprodukcje części z nich – inspirowanych uniwersum Gwiezdnych wojen. Teraz zaprezentowany został inny wybór. Poza tym jeszcze inny zestaw pojawił się kilka lat temu w wejherowskim Spichlerzu Sztuki (jako „Gumno popkultury”). Komplet owych krótkich komiksów pozostaje niezmiennie do obejrzenia w internetowym archiwum PDF-owskich wydań „Informatora” na wspomnianej już klubowej stronie internetowej.

Więcej na temat Gdańskiego Klubu Fantastyki:
www.gkf.org.pl
fb: GdanskiKlubFantastyki
Instagram: gdanski.klub.fantastyki

Pliki