Setna rocznica urodzin Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II

"Dla chrześcijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna. Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei. To nas wyróżnia". Dzisiaj, 18 maja obchodzimy setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II. Karol Wojtyła był nie tylko teologiem i duchownym, ale także poetą, poliglotą, aktorem, dramaturgiem, pedagogiem i filozofem. Tym, co łączy wszystkie jego życiowe powołania jest humanistyczne przesłanie, pełne wiary w drugiego człowieka oraz przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi i ideologicznymi. Jego fascynująca biografia dowodzi, że ludzkie życie może być zwyczajne w swej niezwykłości.

Papież Jan Paweł II, czyli właściwie Karol Wojtyła, urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. W latach 1958-1964 Karol Wojtyła był biskupem pomocniczym krakowskim, później w latach 1964-1978 arcybiskupem metropolitą krakowski. W 1978 roku został wybrany na 264. papieża i przybrał imiona – Jan Paweł II. Jego wyboru dokonano w trzecim dniu konklawe, w czasie drugiego zgromadzenia kardynałów po śmierci Jana Pawła I. Jan Paweł II był pierwszym papieżem spoza Włoch od XVI wieku i drugim najdłużej urzędującym papieżem we współczesnej historii. Jego pontyfikat trwał 26 lat. Dłużej urzędował w Watykanie tylko Pius IX.

Beatyfikacja Papieża Polaka

Miesiąc po pogrzebie, rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. 1 maja 2011 roku Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym, a 27 kwietnia 2014 r. – świętym. Tego samego dnia kanonizowano papieża Jana XXIII. Wydarzenie to przeszło do historii jako kanonizacja dwóch papieży ogłoszona w obecności dwóch kolejnych papieży – urzędującego Franciszka i emerytowanego Benedykta XVI.

Obraz Matki Bożej Wejherowskiej ukonronowany przez Jana Pawła II

Jan Paweł II 5 czerwca 1999 roku, podczas uroczystej mszy świetej na sopockim Hipodromie nałożył korony na Obraz Matki Bożej Wejherowskiej z Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Wejherowie.

Obraz jest największym "skarbem" kościoła franciszkańskiego w Wejherowie. Opisany jest w kronice klasztoru wejherowskiego pod datą 20 czerwca 1654 r. Liczne vota umieszczone obok Obrazu Matki Bożej Wejherowskiej - Uzdrowienia Chorych na Duszy i Ciele, świadczą o wdzięczności wiernych za wysłuchanie ich próśb, a Wejherowo nazywane "Kaszubską Jerozolimą", ale także "Kaszubskim Lourdes" staje się coraz bardziej znanym celem wielu pielgrzymek.