Strażacy OSP – na nich można polegać

Różnie ich nazywają – pogromcy czerwonego kura, rycerze od św. Floriana, a wiadomo że chodzi o druhów Ochotniczej Straży Pożarnej. Gdy otrzymają sygnał alarmowy zawsze ruszają z pomocą. Raz w roku, 4 maja w imieniny Floriana, obchodzą swoje święto – Dzień Strażaka.

Ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku nie będzie tradycyjnych obchodów. Wczoraj(4 maja), aby zachować tradycję Święta Strażaka, druhowie zorganizowali zbiórkę z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i zrobili pamiątkowe zdjęcia. A dzisiaj (5 maja) pod komendą prezesa OSP Kamila Grotha pojechali już do Gdańska po żywność i materiały dla osób przebywających na kwarantannie. Część z nich rozwiozą pod wskazane adresy, a resztę przekażą do MOPS w Wejherowie, z którym na co dzień współpracują.

Jak informuje naczelnik OSP Wejherowo druh Maciej Ziółkowski jednostka OSP Wejherowo zrzesza 80 osób w różnym wieku, w tym kobiety. Jednak do działań operacyjnych przeszkolonych jest 25 druhów, którzy mają odpowiednie uprawnienia i wymagane przepisami badania lekarskie. Są to zazwyczaj młodzi i sprawni fizycznie strażacy-ochotnicy.

Do swojej dyspozycji mają 3 samochody bojowe: średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault (2 tony wody), leki samochód ratowniczo-gaśniczy Mitsubishi (1,5 tony wody) oraz samochód ratowniczo-techniczny Nisan Tereno – przystosowany do ciągnięcia łodzi ratowniczej i poszukiwań osób zaginionych. Dobre wyposażenie bojowe zawdzięczają bliskiej współpracy z miastem. Zarówno prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt i sekretarz miasta Bogusław Suwara są druhami OSP.

W ubiegłym roku wejherowscy druhowie OSP zareagowali swoim udziałem na powiadomienia alarmowe uczestnicząc w 180. akcjach ratowniczych m.in. pożarach, wypadkach drogowych, niesieniu różnego rodzaju pomocy, w tym alarmowym otwieraniu mieszkań, ratowaniu zwierząt i innych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia mieszkańców. W 2020 roku w ciągu 4 miesięcy odnotowali już 75. wyjazdów alarmowych i pomocowych. Ponadto podczas wyjazdów zawodowych jednostek poza teren miasta strażacy-ochotnicy pełnią dyżur alarmowy w mieście, gotowi do wyjazdu na teren Wejherowa lub gminy Wejherowo.

Prezes OSP druh Kamil Groth dodaje, że w skład jednostki OSP wchodzą ludzie różnych zawodów, w tym m.in. żołnierze zawodowi, policjanci, zawodowi strażacy i inni. Szerokie spektrum zawodowe strażaków-ochotników pozwala wykorzystać w trybie alarmowym wiedzę i umiejętności ludzi o różnych specjalnościach. Przykładowo do działań w ramach panedemii koronawirusa jest wyznaczonych 5 przeszkolonych druhów, którzy tym się zajmują, by gwarantować innym bezpieczeństwo zdrowotne w jednostce.

Działalność w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej to misja społeczna, wymagająca poświęcenia, odwagi, umiejętności i hartu ducha. Z okazji Dnia Strażaka wszystkim strażakom, zarówno tym społecznym jak i zawodowym, życzymy wszystkiego najlepszego, a przede wszystkim bezpieczeństwa, bo niosąc pomoc innym sami narażają swoje zdrowie i życie.