W Wejherowie można korzystać z wypożyczeń hulajnóg elektrycznych REX korzystając z aplikacji AnySharing. Właściciel firmy Bartosz Barczak wprowadził do eksploatacji na terenie miasta 50 egzemplarzy tego coraz popularniejszego środka lokomocji. Jest to prywatna działalność, a wypożyczenie jest odpłatne.
W oficjalnym uruchomieniu ciekawej formy działalności wziął udział prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz, sekretarz miasta Bogusław Suwara i komendant Straży Miejskiej Zenon Hinca. Prezydent K. Hildebrandt wyraził zadowolenie, że tego typu nowość w komunikacji pojawiła się w naszym mieście i pogratulował Bartoszowi Barczakowi cennej inicjatywy, która może być również atrakcją dla turystów.
- Otwieramy od dzisiaj na terenie miasta Wejherowa aplikację hulajnogi elektrycznej REX, na której będzie można poruszać się praktycznie po całym Wejherowie – mówi Bartosz Barczak. - Do dyspozycji użytkowników jest 50 egzemplarzy hulajnóg firmy Segway. Koszt przejazdu za minutę wynosi 50 groszy. Nie płacimy jednak opłaty startowej, jak to jest w innych miastach, ale w momencie rozpoczęcia jazdy hulajnogą mamy już zadeklarowaną minimalną kwotę w wysokości 4 zł. Oznacza to, że jeżeli będziemy kontynuować jazdę, to dopiero po przekroczeniu tej kwoty licznik będzie naliczał dalszą wysokość opłaty, ale jeśli zakończymy jazdę wcześniej, to opłata zostanie na poziomie 4 zł.
Jak wypożyczyć hulajnogę?
Zanim postanowimy skorzystać z jazdy hulajnogą należy ściągnąć na telefon aplikację AnySharing, podać swoje dane i doładować konto” – tę aplikację można ściągnąć z różnych sklepów nie tylko googla. Po akceptacji konta przez system można już przystąpić do korzystania z hulajnogi. Rozpoczynając jazdę należy jeszcze zeskanować kod QR z kierownicy hulajnogi. W celu rozpoczęcia jazdy należy najpierw odepchnąć się, rozpędzić się do prędkości 5 km na godzinę i nacisnąć manetkę gazu po prawej stronie kierownicy. Można wtedy dostawić drugą nogę.
Należy pamiętać, że w trakcie jazdy trzeba mieć na głowie kask rowerowy i przestrzegać przepisów ruchu i bezpieczeństwa publicznego, a w okresie pandemii koronawirusa także obowiązujących zaleceń m.in. bezpiecznych odstępów. Aktualnie obowiązuje noszenie maseczek, wskazane jest też posiadanie rękawic ochronnych lub jednorazowych. Zaletą hulajnogi w porównaniu do komunikacji zbiorowej typu autobus-pociąg, jest przemieszczanie się z dala od innych osób. Warto też wiedzieć, że każda hulajnoga codziennie jest dezynfekowana.
Kilka słów o bezpieczeństwie
Hulajnogą można poruszać się po chodnikach, ciągach pieszych i rowerowych, ale trzeba uważać na osoby kalekie, starsze i w podeszłym wieku, matki z małymi dziećmi, osoby z zakupami i pakunkami, a także ostrzegawczo używać dzwonka, podobnie jak w rowerze.
Kończąc jazdę należy postawić hulajnogę na poboczu, aby nie zagradzała drogi i nie przeszkadzała w poruszaniu się innym osobom. Hulajnogi nie powinno zostawiać się w pobliżu szyby wystawowej lub samochodu, aby w razie jej potrącenia i upadku nie doszło do wybicia szyby lub porysowania lakieru w samochodzie. Należy wiedzieć, że każda hulajnoga ma swój GPS i łatwo ustalić jej pozycję i miejsce, w którym się znajduje. Po oprogramowaniu wiadomo, kto ostatni z niej korzystał.
Zasięg hulajnogi wynosi około 20-25 km. Maksymalna prędkość wynosi 25 km na godzinę.