Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wejherowo

Zewnętrzne rolety okienne mogą pomóc Ci z upałem, chłodem, hałasem i włamywaczami. Sprawdź, jak.

Żaluzje i rolety posiadają szereg niezwykle atrakcyjnych w dzisiejszych czasach właściwości, które uchronić mogą nas przed wieloma przykrościami oraz bolączkami dnia codziennego. Rolety okienne zewnętrzne obniżają bowiem poziom hałasu dobiegającego z okolicy, a do tego, w zależności od pory roku, skutecznie niwelują zgubny wpływ warunków atmosferycznych na pomieszczenia przez siebie zasłaniane. Latem zmniejszają poziom nasłonecznienia oraz zbijają temperaturą, a zimą z kolei zatrzymują ciepło w budnku, pozwalając zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Wisienką na roletowym torcie są jednak antywłamaniowe funkcje rolet. Dzięki nim możemy spać spokojnie ze świadomością, że zrobiliśmy, co w naszej mocy, by zapewnić sobie i naszym najbliższym bezpieczeństwo. W wielu przypadkach krąg chronionych jest znacznie większy, ponieważ ze względu na szeroką gamę zastosowań swoich unikalnych właściwości, żaluzje fasadowe stosowane są również w budynkach oraz pomieszczeniach użytkowych, nie tylko mieszkalnych.

Żaluzje i rolety – czym właściwie są?

Żaluzje i rolety stanowią dziś bardzo często integralną całość, łącząc swoje zalety i mocne strony. Finalny owoc ich współpracy widać w napędzanych elektrycznie roletach i to na nich skupimy się w dalszej części, ponieważ nie podlega dyskusji stwierdzenie, że są one obecnie najatrakcyjniejszym wyborem. Rolety zatem są systemem zasłonowym montowanym zarówno na zewnątrz pomieszczenia, jak i w środku. Wyróżniamy cztery główne rodzaje rolet w zależności od warunków, w jakich są montowane. Każdy z nich posiada swój odrębny wachlarz zalet i okoliczności, w których zyskuje przewagę nad pozostałymi pozycjami z listy. UWAGA! Przed podjęciem decyzji o zakupie rolety należy sprawdzić, czy będzie możliwy jej montaż na naszej konkretnej ścianie. Wyróżniamy zasłony:

 • naokienne
 • natynkowe
 • podtynkowe
 • RKS

Co się zaś tyczy ich budowy, rolety nie są skomplikowaną konstrukcją. Składają się bowiem z:

 • obudowy w postaci skrzynki rolety oraz prowadnic
 • pancerza, czyli połączonych ze sobą listewek
 • napędu (manualnego lub elektrycznego)

Najlepiej montować je już na etapie budowy domu, ponieważ wówczas możemy zabudować je w nadprożu, co umożliwi ich pełne odsłanianie okna w razie potrzeby.

Co się zaś tyczy żaluzji, to są one niczym innym, jak połączonymi ze sobą listewkami, z tym, że pod pewnym kątem. Żaluzje zewnętrzne połączone zatem z funkcjami rolet antywłamaniowych tworzą kompozycję wielu atrakcyjnych dla użytkowników udogodnień pozwalających dostosowywać je na bieżąco do swoich potrzeb.

Cztery zalety spychające cenę rolet zewnętrznych na dalszy plan

Cena rolet zewnętrznych gra oczywiście istotną rolę podczas wyboru konkretnego modelu, ale zważywszy na fakt, że zazwyczaj nie jest zbyt wygórowana, to warto na chwilę o niej zapomnieć w obliczu tak atrakcyjnych korzyści, jak:

 • ochrona przed upałami w okresie letnim – rolety zewnętrzne z funkcją żaluzji pozwalają regulować poziom światła dostającego się do pomieszczenia. Latem jest to zbawienne, ponieważ możemy skutecznie obniżać temperaturę wewnątrz budynku, torując sobie ścieżkę do wybawienia przed zgubnym wpływem upału panującego na dworze.
 • ochrona przed chłodem w okresie zimowym – zimą natomiast rolety zewnętrzne wytwarzają dodatkową warstwę izolacyjną w postaci poduszki powietrznej między oknem a pancerzem rolety. To natomiast znacznie spowalnia proces wydostawania się ciepła z budynku i umożliwia zaoszczędzenie nawet 30% na ogrzewaniu.
 • ochrona przed hałasem – szczególnie atrakcyjna dla mieszkańców głośnych okolic.
 • ochrona przed włamywaczami – liczne systemy, czujniki oraz blokady stanowią zaporę nie do przejścia dla potencjalnych włamywaczy chcących zagrozić naszemu życiu.

Zasłony fasadowe pełnią również funkcję ozdobną. Dobrym tego przykładem są tzw. shutters, na które również warto zwrócić uwagę.