Potwierdzone ognisko ASF w gminie Luzino nowe zasady i obostrzenia w powiecie

W powiecie wejherowskim potwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń, co wymusiło wprowadzenie rygorystycznych ograniczeń i działań prewencyjnych. Sprawdź, które miejscowości znalazły się pod szczególnym nadzorem i jakie kroki podejmują służby, by zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby.
- Wejherowo i okolice pod lupą po wykryciu ASF w Sychowie
- Mieszkańcy powiatu wejherowskiego proszeni o czujność i współpracę
Wejherowo i okolice pod lupą po wykryciu ASF w Sychowie
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wejherowie oficjalnie potwierdził wystąpienie afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie gminy Luzino, a dokładniej w miejscowości Sychowo. To wydarzenie wywołało natychmiastową reakcję władz i służb, które 23 czerwca 2025 roku zebrały się na posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, samorządów lokalnych, zarządców dróg, Sanepidu oraz Nadleśnictwa.
Podczas narady omówiono aktualną sytuację epidemiologiczną oraz wdrożono niezbędne procedury mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. W efekcie zostały wyznaczone dwa obszary o różnym stopniu zagrożenia – tzw. strefa zapowietrzona i strefa zagrożona – obejmujące liczne miejscowości w gminach Luzino, Wejherowo, Szemud, Łęczyce oraz Linia.
Mieszkańcy powiatu wejherowskiego proszeni o czujność i współpracę
W związku z wykryciem ASF w regionie, na drogach publicznych pojawiły się maty dezynfekcyjne, a granice objętych ograniczeniami terenów zostały oznakowane specjalnymi tablicami informacyjnymi. Służby prowadzą także systematyczne przeszukiwania lasów i pól w poszukiwaniu padłych dzików – głównych nosicieli wirusa.
Apel do mieszkańców jest jednoznaczny: zachowajcie ostrożność, stosujcie się do obowiązujących przepisów weterynaryjnych i zgłaszajcie każdą znalezioną padlinę dzika odpowiednim instytucjom. Szczególnie ważne jest unikanie niepotrzebnego wjazdu lub wchodzenia na tereny gospodarstw rolnych znajdujących się w strefach zapowietrzonej i zagrożonej.
Przypominamy, że afrykański pomór świń to choroba wirusowa dotykająca wyłącznie świnie i dziki – nie stanowi zagrożenia dla ludzi, jednak jej skutki mogą być bardzo dotkliwe dla lokalnego rolnictwa i gospodarki.
Aktualne informacje będą przekazywane na bieżąco przez odpowiednie służby powiatowe.
Na podstawie: Powiat Wejherowski
Autor: krystian