IT – przebranżowienie. Co należy wiedzieć?

Pod pojęciem pracy w IT kryje się wiele zajęć, które mają coraz mniej wspólnego z rutynowym pisaniem kodu. Do pracy potrzebni są nie tylko programiści, ale i analitycy, menedżerowie i testerzy. Co czeka juniora w gałęzi IT i czym może się zająć? Oto kilka informacji na temat początków w nowych technologiach.

Czy warto wchodzić na rynek IT?

Jeszcze kilka lat wstecz panowało przekonanie, że praca z nowymi technologiami jest tylko dla tych, którzy mogli w swoim życiu liczyć na łatkę tzw. nerda. Niewątpliwie nie jest to zajęcie dla osób unikających nauki, jednak w dobie cyfryzacji, specjaliści od IT mogą znaleźć zajęcie w praktycznie każdej branży. To dobry znak dla tych, którzy dopiero chcą rozpocząć przygodę z informatyką. Może ona przybrać różne formy, zależnie od zainteresowań i umiejętności.

Poza pisaniem programów istnieje szereg innych możliwości jak np.: praca z wyglądem programów, analiza danych, zarządzanie tworzonymi produktami, praca ze sztuczną inteligencją i wiele innych. Wystarczy spojrzeć na branżowe serwisy rekrutacyjne – przykładowo znalezienie ofert pracy w Gdańsku na No Fluff Jobs na stanowiska specjalistów różnych dziedzin nie stanowi najmniejszego problemu. W wyniku pandemii rynek IT bardzo szybko się uelastycznił i dostosował do panujących na świecie warunków, generując wiele nowych miejsc pracy i to niekoniecznie stacjonarnej.

Kto może zacząć w branży IT?

Do pracy w IT konieczne jest posiadanie wiedzy z zakresu nowych technologii. Bez języków programowania, znanych przynajmniej w teorii, zrozumienie, z czym się pracuje, jest praktycznie niemożliwe. Wykształcenie można zdobyć na kilka sposobów, istotne jest, aby rozumieć, z czym się pracuje i jaka specjalizacja jest najbardziej satysfakcjonująca.

Wśród cech idealnego pracownika IT można wymienić ciągłą chęć nauki, która jest niezbędna w tak dynamicznie rozwijającej się branży. Bez poszerzenia swoich umiejętności łatwo wypaść z obiegu. Kolejną cechą jest samodyscyplina i umiejętność zarządzania własnym czasem. W IT nad systemem 8-godzinnego dnia pracy góruje deadline. Nieistotne jest, ile czasu będzie potrzebne na napisanie programu, ważne, aby był on gotowy w konkretnym terminie. To od pracownika zależy, jak ułoży swój grafik, aby faktycznie zdążyć.

Wśród innych ważnych cech można wymienić umiejętność współpracy, a także konstruktywnej krytyki. Dobry pracownik branży IT potrafi znaleźć źródło problemu oraz podać jego rozwiązanie. Musi być asertywny, skrupulatny i dokładny, dzięki temu może zaoszczędzić dużo czasu w trakcie pracy. Jednocześnie rozumie, na czym polega działanie w zespole, dlatego potrafi przyjąć sugestie oraz krytykę innych.

Jak się przebranżowić?

Poza osobami, które decydują się na pracę w branży IT w wyniku obrania takiej ścieżki na studiach, coraz więcej osób wybiera tę drogę, mając za sobą wieloletnie doświadczenie na innych rynkach. Wynika to z możliwości, jakie daje praca w IT, idące za nią zarobki i dynamiczny rozwój kariery, niespotykany w innych działalnościach.

Z tego powodu coraz więcej osób szuka sposobu, aby zagłębić się w świat nowych technologii i czerpać korzyści, jakie oferuje. Istnieje kilka metod na rozpoczęcie nowej ścieżki kariery. Jedną z nich jest samodzielna nauka na podstawie materiałów dostępnych głównie w internecie, zarówno bezpłatnych, jak i wymagających opłaty. Mogą to być e-booki, szkolenia, poradniki i szeroko pojęte know-how, którym ktoś postanowił się podzielić. Innym sposobem jest przystąpienie do szkoleń online, które trwają zazwyczaj kilka miesięcy (do pół roku), a ich zakończenie łączy się z testem i otrzymaniem certyfikatu potwierdzającym zdobyte umiejętności. Żadna z nich nie jest lepsza, najbardziej istotne jest własne zaangażowanie i to, ile wiedzy uda się wynieść, aby później posługiwać się nią w zawodzie.

Pierwsza praca

Rozpoczęcie pracy w IT może przybrać różne formy. Brak doświadczenia nie ułatwia zdobycia upragnionego stanowiska, jednak zawsze można szukać innych rozwiązań. Jednym z nich jest freelancing, dzięki któremu to pracownik może szukać zleceń i wybierać te, które go interesują, przy okazji zdobywając potrzebne doświadczenie. Dużą rolę może odegrać posiadane portfolio, dzięki któremu mimo braku doświadczenia, rekruterzy wyrażą chęć współpracy.