Tango zdominowało Potańcówkę-Retro
Potańcówka Retro-Wejherowo

Sierpniowa Potańcówka Retro-Wejherowo cieszyła się ponownie wielkim powodzeniem, zarówno wśród mieszkańców, turystów jak i osób z okolicznych miejscowości. Na końcowy efekt złożył się atrakcyjnie przygotowany przez Wejherowskie Centrum Kultury program, ze znakomitymi zespołami, straganami tematycznymi, a także Kinem Retro w Parku Cedron. Tegoroczna potańcówka odbywała się pod tematycznym prymatem tanga.

Jak informuje dyrektor WCK Jolanta Rożyńska zespół pracowników Filharmonii Kaszubskiej zgłębił temat tanga kompleksowo i historycznie. Okazało się, że w okresie międzywojennym nagrano w Polsce około 4 tysiące tang, a wiele z nich było szlagierami. Dlatego postanowiono przybliżyć wejherowskiej publiczności ten rytm i jego historię w ofercie muzycznej, wystawie plakatów, projekcji filmów w Kinie-Retro, jak i nauce kroków. W tym celu zbudowano dużą podłogę do tańca i mniejszą podłogę przy mini-scence. Dyrektor WCK przypomniała, że wcześniej zorganizowano też letnie warsztaty nauki tanga dla mieszkańców, w których wzięło udział 10 par.

Stragany i stroje

- Na każdą naszą potańcówkę przygotowujemy zawsze stargany. W tym roku były tematycznie związane z okresem 20-lecia międzywojennego. Można było kupić na nich małe wiązanki kwiatów, była degustatornia z owocami i stoisko z lemoniadą. Nowością było stoisko z opaskami retro symbolizującymi 20-lecie międzywojenne, a także stoisko z dyplomowanym zielarzem, którego nazwaliśmy po staremu – felczerem. Zielarz okazał się strzałem w dziesiątkę, bo cały czas miał powodzenie. Zaś pani Lidia Müller ponownie przygotowała wystawę strojów wieczorowych w witrynie swojego sklepu – mówi Jolanta Rożyńska nadmieniając, że dzięki współpracy z Teatrem im. W. Gombrowicza w Gdyni udało się też wypożyczyć stroje do stworzenia nastroju retro.

Klimat tanga w muzyce

Dodajmy, że w klimacie tanga przygrywała kapela „Warszawiaki”, która wprowadziła publiczność w atmosferę melodii podwórkowych, z fragmentami humorystyki warszawskiej przedwojennej ulicy i charakterystyczną manierą w mowie. Wyjątkowy klimat stworzył znany z wielu aranżacji Paweł Nowak ze swoim zespołem. A na koniec wystąpiła Warszawska Orkiestra Sentymentalna, która w poprzednich latach bywała już w Wejherowie podbijając serca wejherowian.

- Każdego roku przychodzę na Retro-Potańcówkę i zawsze doskonale się bawię. Uwielbiam tańczyć tango. Wejherowskie Centrum Kultury każdego roku zaskakuje nas nowymi pomysłami – powiedziała nam pani Wiesia z Wejherowa.

- Jestem mile zaskoczona, że społeczność miasta tak znakomicie się zorganizowała na tej imprezie. Są starsi i młodsi. Jest przepiękna i cudowna atmosfera. Nie żałuję, że tutaj przyjechałam – mówi pani Agnieszka z Rumi.

- Podoba mi się Potańcówka-Retro. Dużo humoru i wesołej muzyki, a także okazja do zrobienia ciekawych zdjęć – podkreśla pan Michał z Redy.

* * *

W tym roku do Potańcówki Retro-Wejherowo wykorzystano także znakomitą przestrzeń Parku Cedron, gdzie zostało umieszczone Kino-Retro, w którym wyświetlano filmy kina niemego z Polą Negri, Chaplinem i innymi lubianymi postaciami tego kierunku kinematografii. Emisji filmów towarzyszyła muzyka w wykonaniu zespół „Czerwie”. Propozycja kina niemego spotkała się również sporym zainteresowaniem mieszkańców.