Jak urządzić mieszkanie? Porady dla alergików

Cierpisz na alergię, a Twój dom stał się dla Ciebie uciążliwy? Zastanawiasz się co zrobić, by zwiększyć swój komfort przebywania w domu bez konieczności wydawania sporej ilości pieniędzy? Sprawdź, jak urządzić mieszkanie dla alergika, w dodatku nie wydając przy tym sporo pieniędzy.

Alergia, to bardzo uciążliwa dolegliwość, która jest określana mianem choroby cywilizacyjnej. Dotyka dzieci, co często na początku objawia się nietolerancją pokarmową, a następnie przechodzi w alergię na roztocza i pyłki traw. Może objawić się również w życiu dorosłym. Najczęściej problemem dla alergików są kwiaty, drzewa i trawy, a dokładnie ich pyłek oraz roztocza kurzu domowego. Alergia na pyłki może objawiać się już od lutego, kiedy zaczyna kwitnąć leszczyna, do końca października, kiedy najbardziej może uczulać nawłoć, babka i pokrzywa. Niestety ciężko unikać bezpośredniego kontaktu z alergenem. Kurz jest praktycznie wszechobecny, a pyłki mogą dostać się do wnętrza przez najmniejsze szczeliny w oknie. Można jednak w prosty sposób maksymalnie ograniczyć ilość alergenów w domu, co znacząco poprawi nasz nastrój, jakość życia oraz komfort przebywania w domu.

Proste i sprawdzone metody urządzania mieszkania dla alergika. Sprawdź, czego należy unikać.

Kiedy dowiadujemy się, że my lub nasi bliscy mają alergię pojawia się pytanie, jak urządzić mieszkanie, by nie narażać się na złe samopoczucie i nasilenie choroby. Ważne, aby zdać sobie sprawę z tego, że nie można żyć w całkowicie sterylnym mieszkaniu, można natomiast zastosować kilka rozwiązań zmniejszających ilość roztoczy w domu.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Gdańsk Aniołki

Odświeżenie wnętrza – malowanie ścian

Na samym początku zastanówmy się czy generalne sprzątanie mieszkania wystarczy. Być może należy odświeżyć zakurzone i stare ściany. Warto zwrócić w czasie remontu uwagę na ewentualną wilgoć, która może spowodować wykwity pleśni, będące niezwykle niebezpieczne dla alergików i nie tylko. Decydując się na malowanie ścian wybierzmy materiały antyalergiczne, które posiadają skład przyjazny dla dzieci i osób mających problem z górnymi drogami oddechowymi. Nowoczesny skład farb powoduje, że kurz nie osiada na ścianach tak bardzo jak przy tradycyjnym malowaniu. Jeśli posiadasz tapety, koniecznie je zmień.

Dekoracje okienne

Okno to niewątpliwie dekoracja domu, mając jednak alergię na kurz należy zminimalizować ilość przedmiotów i ozdób stojących przy nim. Najlepiej zrezygnować z firan i zasłon, które są siedliskiem kurzu. Jeżeli wybieramy rolety, to warto zwrócić uwagę na możliwość ich wyczyszczenia, wytrzepania lub wyprania. Doprze sprawdzają się żaluzje, bo choć słyną tego, że osiada na nich kurz, to jednak najłatwiej jest go ściągnąć. Można w każdej chwili przemyć żaluzję mokrą szmatką lub ściągnąć je i porządnie wyczyścić pod prysznicem.
Jeżeli zależy Ci na firanach, pamiętaj żeby prać je częściej niż przy okazji świąt i minimalizować konieczność ruszania nimi na przykład przy oknie tarasowym.

Przechowywanie

Najważniejsza zasada w przechowywaniu rzeczy przy alergiku, to zminimalizowanie otwartych półek, gdzie osiada kurz. Zamień zatem pojedyncze szafki i komody na pojemną szafę, co ułatwi sprzątanie i zmniejszy powierzchnie do osadzania kurzu. W miarę możliwości zrezygnuj lub ogranicz ilość otwartych półek. Regał z książkami zamień na szklaną witrynę, a stojące ramki ze zdjęciami zamień na elegancki album rodzinny lub ramkę cyfrową, gdzie zmieści się wiele wspaniałych fotografii. Ogranicz również ilość pamiątek i bibelotów stojących na każdej komodzie. Roztocza nie lubią minimalizmu.

Meble

Chcąc stworzyć przyjazne środowisko domowe dla alergika, warto zwrócić uwagę na meble jakie mamy w domu. Powinniśmy wybierać te, które łatwo się czyści i których materiał nie przyciąga kurzu. Kupując kanapę najlepiej szukać tej ze skóry lub z materiału skóropodobnego. Natomiast jeżeli zależy nam na tradycyjnym obiciu, zwróćmy uwagę na możliwość zdjęcia poduszek w celu wytrzepania ich lub dokładnego odkurzenia. Doskonałym wyborem będą ściągane pokrowce, które można wyprać. Dotyczy to również krzeseł w jadalni. Dobrą decyzją będzie wybór krzeseł, które nie są tapicerowane.

Dywany i tekstylia

Jeśli lubisz dywany, to musimy Cię zmartwić – roztocza lubią je jeszcze bardziej. Dywan – szczególnie ten nie czyszczony latami to siedlisko kurzu i roztoczy. Nawet pranie go w warunkach domowych nie daje gwarancji, że jest dostatecznie bezpieczny dla alergika. Ta dekoracja, to niestety siedlisko roztoczy. Usuń go zanim pojawią się pierwsze oznaki alergii. Dobrym rozwiązaniem może być wyróżniający się dywanik, który będzie można często wyprać, a który jak dywan sprawi, że wnętrze będzie przytulne. To samo dotyczy tekstyliów ozdobnych takich jak poduszki dekoracyjne czy koce.

Rośliny

Rośliny w domu, czyli kwiaty doniczkowe to również siedlisko kurzu. Trudno pozbyć się jednak roślin, które dają nam namiastkę natury w mieszkaniu, wyciszają oraz oczyszczają powietrze. Nie musisz pozbywać się wszystkich roślin. Zostaw te, którym służy częste zraszanie liści pod prysznicem. Dzięki temu zabiegowi w znacznym stopniu pozbędziesz się kurzu.