Duże międzynarodowe korporacje mogą pochwalić się siedzibami zlokalizowanymi w biurowcach znajdujących się w centrach dużych miast. Okazuje się jednak, że nie trzeba być wcale majętnym biznesmenem, by móc pochwalić się prestiżowym adresem własnej firmy. Taką możliwość daje wirtualne biuro.
Czym jest wirtualne biuro i kto powinien z niego korzystać
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, każdy przedsiębiorca podczas rejestrowania własnej działalności gospodarczej, musi podać adres swojej firmy. Wirtualne biuro to usługa polegająca na udostępnieniu przedsiębiorcy adresu, pod którym firma będzie zarejestrowana. We wskazanym miejscu zatrudnieni są pracownicy wirtualnego biura, których zadaniem jest m.in. odbierać pocztę i prowadzić sekretariat. Przedsiębiorca korzystający z tej usługi ma zwykle dostęp do tradycyjnej przestrzeni biurowej lub sali konferencyjnej, w której od czasu do czasu może organizować spotkania.
Należy jednak pamiętać, że przestrzeń ta dzielona jest z wieloma innymi firmami i skorzystanie z niej wymaga wcześniejszej rezerwacji. Wirtualne biuro to legalna usługa przeznaczona przede wszystkim dla freelancerów, sklepów internetowych, kancelarii prawnych, czy też firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Korzystają z niej również zagraniczne spółki, które pragną otworzyć filię w nowym kraju.
Podstawowe zalety posiadania wirtualnego biura
Istnieje wiele zalet z posiadania wirtualnego biura. Przede wszystkim dzięki tej usłudze drobni przedsiębiorcy mogą uzyskać prestiżowy adres. Okazuje się, że wielu klientów chętniej korzysta z usług firm zlokalizowanych w dużych miastach. Ta sama kancelaria prawna będzie mogła liczyć na zdecydowanie więcej zleceń, gdy jej siedziba będzie w stolicy, a nie w małej, nieznanej wiosce. Jeżeli jakiś przedsiębiorca pragnie mieć prestiżowy wirtualny adres Warszawa jest miejscowością, na której terenie działa wiele agencji dających taką możliwość. Co istotne, korzystanie z wirtualnego biura jest zdecydowanie tańsze niż wydzierżawianie tradycyjnej przestrzeni biurowej. To sprawia, że usługa ta dostępna jest praktycznie dla każdego. Przyjmuje się, że za adres w centrum Warszawy w biurowcu klasy A, trzeba zapłacić około 200 zł miesięcznie. Wysokość miesięcznych opłat będzie uzależniona od zakresu świadczonych usług. Jeżeli przedsiębiorca pragnie skorzystać z usług księgowych, którzy będą przesyłać firmową korespondencję bezpośrednio do urzędu skarbowego, musi liczyć się z wyższymi opłatami. Korzystanie z wirtualnego biura z obsługą księgową jest szczególnie korzystne w przypadku pojawienia się kontroli skarbowej.
Dzięki temu, że kontrola odbywa się z dala od miejsca prowadzenia rzeczywistej działalności, nie wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Coraz więcej firm decyduje się na wynajęcie wirtualnego biura również w celach reklamowych. Prestiżowy adres firmy umieszczony na wizytówce lub materiałach reklamowych pozwala kreować wizerunek bogatej oraz rozwijającej się firmy i dzięki temu zyskiwać przewagę nad konkurencją.