„Dziadek do orzechów” w języku migowym
W środę 20 grudnia br. w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących, odbyło się wigilijne spotkanie społeczności placówki. Z tej okazji, uczniowie Ośrodka przygotowali wspaniałą, własną interpretację „Dziadka do orzechów”. Po przedstawieniu goście podzielili się symbolicznym opłatkiem.
Baśniowy spektakl uczniowie przedstawili za pomocą języka migowego, elementów tańca i pantomimy. Przypomnieli wszystkim uniwersalną prawdę, że „dobrze widzi się tylko sercem”. W rolę głównej bohaterki - Klary wcieliła się Małgorzata Słomińska, a tytułowego dziadka do orzechów - Jakub Prawda.
W spotkaniu wziął udział zastępca prezydenta miasta Arkadiusz Kraszkiewicz - Kiedy spotykamy się co roku w murach tej szkoły, zawsze czuję to, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia, zawsze czuję tutaj magię świąt. Jest to jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Wszystkim Państwu chcę życzyć zdrowych i spokojnych świąt. Pojawili się również przedstawiciele Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz zaprzyjaźnieni ze szkołą goście.
Reżyserem oraz lektorem spektaklu była nauczycielka Anna Maciejewska, która przygotowała również muzykę. Za kostiumy odpowiedzialne były Hanna Śledź, Katarzyna Penkowska i Bernadetta Szczygieł, a bajkową scenografię przygotowali Maciej Zagórowicz i Beata Konkol. Aby przekaz był zrozumiały dla wszystkich odbiorców, należało przełożyć treści na polski język migowy, co uczyniła Marta Rozbicka. Występom młodych aktorów towarzyszyli muzycy: Wojciech Koliński - klarnecista z Opery Bałtyckiej oraz Joanna Kurek - dyrygentka chóru „Appassionato”.
Po pięknym solowym wykonaniu przez Jakuba Prawdę utworu „Mario, czy już wiesz?” głos zabrała dyrektor Ośrodka dr Ewelina Lulińska. Życzyła wszystkim w tym szczególnym czasie otwarcia serca, zobaczenia piękna w drugim człowieku oraz spokojnych i radosnych świąt.