Ks. prof. Jan Perszon odebrał nagrodę Gryfa Literackiego 2022

Ks. prof. Jan Perszon, autor książki „Świętych obcowanie czy spirytyzm? Świat duchów w kontekście kultury chrześcijańskiej”, odebrał w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie nagrodę „Gryfa Literackiego 2022”, przyznaną mu przez kapitułę konkursu w kategorii literatury popularno-naukowej.

Nagrodę w postaci statuetki wraz z dyplomem wręczyli laureatowi: zastępca prezydenta miasta Arkadiusz Kraszkiewicz i dyrektor biblioteki Ewelina Magdziarczyk-Plebanek.

- Dla mnie jest to ogromne zaskoczenie i zaszczyt ponieważ słyszałem o tego typu nagrodzie, ale nigdy w życiu nie myślałem, że jestem literatem. Traktowałem swoje publikacje jako wydawnictwa popularno-naukowe związane np. z pielgrzymką kaszubską z Helu na Jasną Górę. Mam też wydanych kilka książek o charakterze popularno-naukowym i naukowym, związanych z pracą doktorską i habilitacyjną, związanych też z eklezjologią i badaniami nad kulturą kaszubską. Nie sądziłem jednak, że kiedykolwiek stanie się to powodem odznaczenia mnie Gryfem Literackim. Ogromnie się z tego cieszę – mówi ks. prof. Jan Perszon.

Jak dodaje laureat jest to dla niego zaproszeniem ze strony kapituły i pana Prezydenta do dalszego wysiłku i pracy.

- Generalnie na Kaszubach droga do świętości i świętych obcowania wiedzie przez systematyczną pracę , przez małą cichą wierność zwykłym sprawom i obowiązkom. I tak to odczytuję. Póki sił mi wystarczy spróbuję pisać następne rzeczy, mniej czy więcej, związane z naszym regionem, naszą kulturą kaszubską i pomorską pobożnością. Zdaje sobie sprawę, że takiego gatunku literackiego, który jest naukowy, a jednocześnie odnosi się do duchowej kultury Kaszubów właściwie nikt, albo prawie nikt nie uprawia. Może to zabrzmieć jako samochwalstwo, ale jest to dla mnie wezwanie do podjęcia dalszego twórczego wysiłku, albo do zwyczajnej pracowitości - jak to mówią Kaszubki, aby „Panu Bogu dnia nie kraść”.

Po otrzymaniu nagrody laureat Gryfa Literackiego 2022 złożył swój autograf wraz z dedykacją do nagrodzonej książki jego autorstwa znajdującej się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie.

Pochodzący z Luzina ks. prof. Jan Perszon znany z szerokoprowadzonej działalności społecznej, popularyzacji języka i kultury kaszubskiej, w tym kazań w języku kaszubskim i organizacji kaszubskich pielgrzymek na Jasną Górę, od 2001 rokujest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie wykłada na Katedrze Teologii Fundamentalnej i Dogmatycznej. W latach 2005-2012 pełnił funkcję dziekana Wydziału TeologicznegoUMK.