W hołdzie ofiarom zbrodni piaśnickiej
Kwiaty składa Arkadiusz Kraszkiewicz zastępca prezydenta m. Wejherowa

Przed pomnikiem głównym w Piaśnicy odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna z okazji Miesiąca Pamięci Narodowej zorganizowana przez Urząd Gminy Wejherowo z udziałem kompanii honorowej 18. Wojskowego Oddziału Gospodarczego oraz gminnej orkiestry dętej.

Wójt Gminy Wejherowo Przemysław Kiedrowski powiedzial w swoim wystąpieniu, że Piaśnica jest i zawsze będzie ważnym znakiem w naszej historii.

- Nie możemy zapomnieć, że zginęło tutaj prawie 14 tys. osób. Okrutne mordy dokonane przez nazistów od października 1939 roku do kwietnia 1940 roku są dowodem niewyobrażalnej zbrodni. To właśnie dziś, niż kiedykolwiek, kiedy trwa wojna na Ukrainie, trafia do naszej wyobraźni ogrom popełnionej w tym miejscu zbrodni - powiedział wójt dziękując wszystkim za obecność na uroczystości.

Do wystąpeinia wójta nawiązał również ks. infułat Daniel Nowak sprawujący duchową opiekę nad Sanktuarium Piaśnickim, który przypomniał jak cenną wartością jest wolność, o którą zawsze trzeba się troszczyć i jak ważną rolę w tym względzie odgrywa wojsko. Nawiązał też do tożsamości narodowej podkreślając, że tworzy ją naród, który w czasie wojny ofiarowuje swoje życie na ołtarzu ojczyzny.

Po modlitwie kpt. Marcin Grzywacz odczytał apel pamięci, zaś kompania 18 WOG uświetniła uroczystość trzykrotną salwą honorową. Młodzież szkolna Gminy Wejherowo wystąpiła z patriotycznym programem artystycznym, a hodowcy gołębi wypuścili w przestrzeń leśną na zank pokoju stado gołębi pocztowych.

Wśród osób składających kwiaty pod pomnikiem piaśnickim byli obecni m.in. poseł Kazimierz Plocke, przedstawiciel Wojewody Pomorskiego, zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz, wicestarosta wejherowski Jacek Thiel, wójtowie gmin Przemysław Kiedrowski z gm. Wejherowo i Adam Śliwicki z gm. Krokowa oraz prezes MZK Wejherowo Czesław Kordel. Obecni byli m.in. oficerowie 18 WOG i Batalionu Dowodzenia MW, oficerowie Komendy Powiatowej Policji, Aresztu Śledczego, KP PSP oraz organizacji społecznych, w tym Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, Rady Kombatantów i młodzież.