Pamięć i hołd ofiarom piaśnickiej zbrodni
Grób nr 2 r w lesie piaśnickim

W Sanktuarium Piaśnickim 3 października br. odbyła się coroczna Msza św. upamiętniająca ofiary niemieckiej zbrodni popełnionej w lasach piaśnickich w 1939 roku podczas II Wojny Światowej. Uroczyste nabożeństwo celebrował Metropolita Gdański ks. abp Tadeusz Wojda.

Podczas rozpoczęcia uroczystości odegrano jak zawsze Hymn Państwowy i dokonano wciągnięcia flagi polskiej na maszt. Nowy wójt gminy Wejherowo Przemysław Kiedrowski w swoim wystąpieniu przypomniał zbrodnię hitlerowską popełnioną w tym miejscu 82. lata temu i podkreślił, że wymaga ona szczególnej pamięci i troski o to miejsce, ale i starań, by nigdy w przyszłości na naszych ziemiach nie doszło do podobnego ludobójstwa. W podobnym tonie wypowiedział się Metropolita Gdański.

- Dzisiaj przypominając ofiary, które zostały tutaj dokonane - ponad 14 tys. ludzi, którzy stracili życie z powodu nienawiści, patrzmy na Chrystusa Zmartwychwstałego, aby umieć przebaczyć, aby umieć pamiętać, aby umieć patrzeć w przyszłość – mówił ks. abp Tadeusz Wojda.

- W grobie nr 2 spoczywa mój pradziadek Franciszek Tokarski – rolnik z Niestępowa Wielkiego Donimierza, członek Polskiego Związku Zachodniego – mówi obecna przy grobach Bożena Lemańska z d. Tokarska, mieszkanka Wejherowa - Miejscem tym zawsze interesował się mój dziadek Stanisław Tokarski i przyjeżdżamy tutaj co roku. Niedawno kuzynka mojej mamy mieszkająca obecnie w Warszawie przysłała nam zdjęcie dziecka z pierwszej komunii św., na którym był zamordowany tutaj pradziadek. Poszłam z tym zdjęciem do ks. Daniela Nowaka, który zajmuje się Piaśnicą z pytaniem, czy można to zdjęcie gdzieś wykorzystać. Ksiądz Nowak bardzo się ucieszył i dzięki temu zdjęcie naszego pradziadka znalazło się na Grobie nr 2. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni – dodaje.

Podobnych historii i opowieści rodzin w lasach piaśnickich można usłyszeć podczas tych uroczystości więcej, bo pamięć o ofiarach niemieckiej zbrodni pielęgnowana jest tutaj przez pokolenia.

Wśród uczestników piaśnickiej uroczystości obecni byli m.in. sekretarz Kancelarii Premiera Małgorzata Zwiercan, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, parlamentarzyści, władze samorządowe, w tym prezydenci Wejherowa – Krzysztof Hildebrandt i Arkadiusz Kraszkiewicz, starosta powiatu Gabriela Lisius i wicestarosta Jacek Thiel, wójt gminy Krokowa Adam Śliwicki, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, poczty sztandarowe instytucji i organizacji społecznych oraz mieszkańcy Wejherowa i okolic.

Wcześniej ks. abp T. Wojda odwiedził Groby nr 1 i nr 2 znajdujące się bliżej drogi wojewódzkiej Wejherowo-Krokowa, które przebudowali Prezydent Miasta Wejherowa i Starosta Powiatu Wejherowskiego. Metropolita wspólnie z władzami samorządowymi odmówił modlitwę za dusze spoczywających tam mieszkańców Wejherowa i Kaszub.

Przypomnijmy, że w Grobie nr 1, na którym opiekę sprawuje Starostwo Powiatowe w Wejherowie spoczywają m.in. rtm. Hipolit Roszczynialski z Łężyc, mjr Edward Łakomy – wójt gminy Wejherowo wieś, Konstanty Parzych – nauczyciel gimnazjum, Teofil Naczk - woźny gimnazjum, zaś w Grobie nr 2, nad którym opiekę sprawuje Prezydent Miasta Wejherowa spoczywa 26 osób w tym m.in. siostry - Stanisława i Kazimiera Panek, rodzina Napierałów z Kąpina, Franciszek Talaśka – radny gminy Wejherowo wieś, Lucjan Kellas – naczelnik poczty w Redzie, Władysław Klebba – sołtys z Rekowa i inni.