Sławina Kosmulska i Stanisław Janke laureatami  Gryfa Literackiego

Stanisław Janke za książkę „Cësk” i Sławina Kosmulska za książkę "(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego" zostali laureatami Gryfa Literackiego 2020. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie, która organizuje konkurs pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa.

Do czternastej edycji konkursu Gryf Literacki zgłoszono aż 35. tytuły książkowe, jak powiedziała Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, dyrektor w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie. W tym roku Gryf Literacki po raz pierwszy przebiegał będzie w dwóch kategoriach. Jury wybrało najlepsze książki w kategorii literatura popularno-naukowa oraz literatura piękna. Dotychczas bowiem wszystkie gatunki literackie oceniano w jednej kategorii i jurorom trudno było dokonywać porównań np. między powieścią, zbiorem wierszy a opracowaniem historycznym.

"(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego"

W kategorii literatura piękna nagrodę otrzymał Stanisław Janke za książkę „Cësk”, której wydawcą było Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, natomiast w kategorii literatura popularno-naukowa nagrodzono Sławinę Kosmulską za książkę "(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego", którą wydało Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie i Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

- Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, tym bardziej, że książka którą napisałam dotyczy mojego ojca - Lecha Bądkowskiego – powiedziała Sławina Kosmulska odbierajac nagrodę. - Postawiłam sobie za cel przekazywanie następnym pokoleniom wartości, które on sam sobą zaświadczał. Myślę ża nagroda pozwoli dotrzeć do większej rzeszy czytelników.

Osobiste refleksje autorki przeplatane są zachowaną korespondencją, wspomnieniami i fragmentami powieści Lecha Bądkowskiego, wspomnieniami mamy i babci autorki, a także licznymi donosami sporządzonymi w okresie PRL na potrzeby Służby Bezpieczeństwa, których kopie Sławina Kosmulska otrzymała na początku tego wieku z Instytutu Pamięci Narodowej.

„Cësk”

Stanisław Janke Gryfa Literackiego otrzymał po raz drugi. W 2010 roku otrzymał to prostiżowe wyróżnienie za kaszubski przekład „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W powieści „Cësk” obserwujemy życie Gùsta Kaszëbòwsczégò (pol. Augustyn Kaszubowski) od chwili narodzin w roku 1908, przez dzieciństwo i młodość w dwudziestoleciu międzywojennym, po wyzwania dorosłości, z jakimi przychodzi mu się zmierzyć w czasie II wojny światowej i w pierwszej dekadzie lat powojennych.

- Bardzo dziękuję kapitule nagrody za tak wielkie wyróżnienie mojej powieści – powiedzial odbierając nagrodę Stanisław Janke, który podziekował Sławinie Kosmulskiej za ksiażkę o życiu i pracy Lecha Bądkowskiego - nieformalnego przywódcę ruchu kaszubsko pomorskiego.

Laureatom gratulacje w imieniu prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta złożył Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

- Laureatom życzę nieustającej weny twórczej, aby kolejne dzieła, które będziecie Państwo tworzyć także były doceniane – powiedzial Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. - Gryf Literacki jako konkurs odbywa się już czternasty raz. Pięknie promuje autorów i ich dzieła. Dziękuję wszystkim zanagażowanym w konkurs osobom.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. laureaci poporzednich edycji konkursu Gryf Literacki, Jacek Gafka, przewodniczący Rady Miasta Wejherowa oraz Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.