Wejherowo oferuje pomoc w opiece nad niepełnosprawnymi
Budynek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie

Miasto Wejherowo wprowadza nowy program, który ma za zadanie odciążyć opiekunów osób niepełnosprawnych. "Opieka wytchnieniowa" to bezpłatna forma wsparcia dla wejherowskich rodzin, w ramach której opiekunowie osób niepełnosprawnych otrzymają wsparcie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie. Usługi te świadczone będą przez asystentów osobistych osób niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania osoby objętej wsparciem.

Miasto Wejherowo zdobyło środki finansowe, przekazując także wkład własny, na realizację dwóch programów ogłoszonych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej: „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” oraz „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami" – edycja 2020-2021. Koszt obu programów to łącznie ponad 1,3 mln zł.

Opiekunowie osób z niepełnosprawnością bardzo często borykają się z brakiem czasu na załatwienie własnych spraw. Są obciążeni opieką 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. W takiej sytuacji skorzystać mogą z opieki wytchnieniowej. Program jest bezpłatny i przewiduje dostęp do usług świadczonych przez asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej do 30 godzin miesięcznie w przypadku dzieci do 16 roku życia i do 40 godzin w przypadku osób starszych.

Kto może skorzystać?

Ze wsparcia mogą skorzystać członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniami równoważnymi. Program realizowany będzie w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej na terenie Wejherowa.

- Z tzw. opieki wytchnieniowej może skorzystać każda wejherowska rodzina, która ma pod swoją opieką osobę niepełnosprawną i nie może zostawić jej nawet na krótki czas samej w domu – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. - Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie opiekunów poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki, dysponować będą czasem dla siebie, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw.

Na czym polega pomoc?

Usługi asystenckie polegać będą m.in. na pomocy uczestnikom w czynnościach takich jak:

  • wyjście, powrót oraz/lub dojazdy w wybrane przez uczestnika programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne/ rozrywkowe/społeczne/sportowe)
  • zakupy, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji,
  • załatwianie spraw urzędowych,
  • w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – także dotarcie i powrót do/z placówki oświatowej.

Wsparcie dla ok. 80 osób

Wsparciem asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej planuje się objąć 25 osób, w tym 15 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz 10 dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.