Światowy Dzień Wody - 22 marca
22 marca - Światowy Dzień Wody

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Święto to ma uświadomić nam, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Jakość wody z wejherowskiej sieci wodociągowej przewyższa jakość źródlanej wody butelkowanej kupowanej w sklepach, co potwierdziły niezależne badania Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 i jest obchodzony corocznie od 22 marca 1993 roku. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

Woda, nazywana przez wielu „kranówką”, jest smaczna i można ją pić bezpośrednio z kranu bez obaw o swoje zdrowie. PEWIK GDYNIA Sp. o.o. od lat przekonuje mieszkańców, że woda dostarczana z sieci nadaje się do picia bez przegotowania.

Stacja uzdatniania wody „Cedron” w Wejherowie

W 2014 r. przebudowano i rozbudowano stację uzdatniania wody „Cedron”, przy ul. Marynarki Wojennej, będącej jedynym źródłem zasilającym w wodę zbiorczy system wodociągowy Wejherowa. Nowa stacja uzdatniania zapewnia produkcję wody o najwyższych parametrach jakościowych – zgodnych nie tylko z polskimi i unijnymi normami, lecz także Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), poprawiając komfort warunków życia.

Dzięki inwestycji mieszkańcy Wejherowa mogą korzystać z czystej i zdrowej wody w najbliższych dziesięcioleciach i w ilości zapewniającej rozwój miasta. Istotnym elementem stacji jest nowy układ technologiczny uzdatniania wody, którego wysoka efektywność została już potwierdzona na innych, wcześniej modernizowanych obiektach PEWIK GDYNIA.

Z butelki czy z kranu?

Woda, nazywana przez wielu „kranówką”, jest smaczna i można ją pić bezpośrednio z kranu bez obaw o swoje zdrowie. Jakość wody z sieci wodociągowej przewyższa jakość źródlanej wody butelkowanej kupowanej w sklepach, co potwierdziły niezależne badania Powiatowego Inspektora Sanitarnego. A tej kupujemy coraz więcej, mimo, że surowe kontrole potwierdzają, że „kranówka” jest zdatna do picia. Woda butelkowana nie podlega aż tak surowym przepisom i badaniom, a przy tym nie ma też dowodu, że jest zdrowsza. Niektóre naturalne wody mineralne zawierają dużo większą ilość minerałów niż jest to zalecane dla np. niemowląt czy też małych dzieci. Istnieją też obawy dotyczące zagrożenia związanego z substancjami chemicznymi zawartymi w plastiku używanym do produkcji butelek. Opakowania plastikowe po zużytej wodzie mają też znaczący, szkodliwy wpływ na środowisko.

Woda nie jest chlorowana

Wszystkie ujęcia wody wyposażone są w stacje uzdatniania, w których prowadzony jest proces mający na celu obniżanie zawartości związków żelaza i manganu do poziomu odpowiadającego obowiązującym przepisom. Większość stacji uzdatniania została rozbudowana lub zmodernizowana przy wsparciu dotacjami z Unii Europejskiej, zapewniając jakość na wysokim poziomie. Produkowana woda nie jest chlorowana. W ramach wdrażania programu bezpieczeństwa bakteriologicznego, na stacjach uzdatniania wody zostały zainstalowane lampy promieniowania UV. Zaletą tej metody dezynfekcji jest to, że woda nie zmienia smaku i zapachu.

Najlepsza bez filtrowania!

Woda dostarczana przez PEWIK spełnia wszystkie, określone przepisami prawa, normy jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Badania przeprowadzone na bieżąco przez certyfikowane laboratoria, własne i obce, gwarantują, że woda z sieci wodociągowej jest smaczna, zdrowa i nie wymaga dodatkowego uzdatniania za pomocą filtrów domowych! Więc, czy warto kupować wodę w butelkach?