Środowiskowy Dom Samopomocy w Wejherowie

W Wejherowie, przy ul. Krasińskiego powstał Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i spektrum autyzmu. To właśnie oni, ich rodzice i terapeuci, nie kryli radości z powstania takiego miejsca. W ośrodku wsparcia osoby z niepełnosprawnością intelektualną pod okiem terapeutów korzystają z różnego rodzaju form terapii, ale także nabywają nowe umiejętności niezbędne w codziennym życiu, co pozwoli na ich usamodzielnienie.

Gratulacje i życzenia rozwoju ośrodka na ręce dyrektor Joanny Wąsowicz złożył Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. społecznych i ekonomicznych.

W ośrodku, który dysponuje 50. miejscami znajdują się sale przeznaczone do rehabilitacji i integracji, a także pracownie: komputerowa, przyrodnicza, kulinarna, plastyczna, muzyczna. Jest także gabinet aktywizacji ruchowej i pokój wyciszeń. Podopieczni mają zapewnioną specjalistyczną pomoc psychologiczną i pedagogiczną.

Jak powiedziała Joanna Wąsowicz, dyrektor ŚDS, zajęcia z artterapii, czyli zajęć poprzez sztukę i terapii zajęciowej, są najlepszymi metodami pracy z osobami z niepełnosprawnością. - Są tu także prowadzone zajęcia, które są realizowane w oparciu treningu umiejętności społecznych tak,aby osoby z niepełnosprawnością mogą nabywać umiejętności do prowadzenia samodzielnego życia – mówi Joanna Wąsowicz.