Druga edycja przeglądu „Krótka historia polskiego kina”

Kino Wejherowskiego Centrum Kultury zaprasza miłośników klasycznych polskich produkcji na comiesięczną projekcję filmów. Zapraszamy na „Krótką historię polskiego kina część II.: twórcy osobni”. Najbliższy seans 16 lutego br.

Ubiegłoroczna „Krótka historia polskiego kina” osiągnęła wielką popularność wśród widzów, zatem czas na kolejną, drugą edycję. W tym roku, program zawiera dzieła twórców, którzy nie wpisywali się w główne nurty filmowe, często stronili od grup twórczych czy artystycznych. Można ich nazwać wolnymi elektronami, których filmy posiadały swój osobisty sznyt. Ich dzieła były na tyle unikatowe, że nie dało się pomylić ich z innymi produkcjami. Wielu takich samodzielnych twórców i twórczyń uzyskało status wizjonerów po latach bycia na marginesie. Wprowadzili polskie kino na nowe, niezbadane ścieżki.

Nawet w dzisiejszych czasach są to niebanalne i zaskakujące dzieła, mają one prawdziwy autorski wymiar i nie dają się zaszufladkować. W cyklu „Krótka historia polskiego kina” znajdziemy odważne eksperymenty formalne, kultowe dzieła, a także nietypowe filmy gatunkowe i zapomniane arcydzieła. Warte szczególnej uwagi są produkcje po rekonstrukcji cyfrowej, dzięki czemu możemy dziś cieszyć się z lepszej jakości na ekranie.

Pierwszy seans odbędzie się 16 lutego - „Ostatni dzień lata” to minimalistyczna opowieść w reżyserii Tadeusza Konwickiego. Debiutancki film reżysera ukazuje losy dwojga ludzi, którzy spotykają się na plaży – młodego mężczyzny i dojrzałej kobiety. Chłopak żywi uczucie do kobiety, która wciąż wspomina swojego narzeczonego-pilota będącego na emigracji w Wielkiej Brytanii.


Tytuły:

  1. LUTYOstatni dzień lata, reż. Tadeusz Konwicki 1958 – 16.02

  2. MARZEC Nóż w wodzie, reż. Roman Polański 1962

  3. KWIECIEŃ Ręce do góry, reż. Jerzy Skolimowski 1967

  4. MAJ – Słońce wschodzi raz na dzień, reż. Henryk Kluba 1967

  5. CZERWIECTrzecia część nocy, reż. Andrzej Żuławski 1971

  6. LIPIECNa wylot, reż. Grzegorz Królikiewicz, 1972

  7. SIERPIEŃRejs, reż. Marek Piwowski, 1970

  8. WRZESIEŃKonopielka, reż. Witold Leszczyński 1982

  9. PAŹDZIERNIKKrzyk, reż. Barbara Sass 1983

  10. LISTOPADO-bi O-ba. Koniec cywilizacji, reż. Piotr Szulkin 1984


    Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz

Partnerzy: WFDiF, DI Factory

Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej