Instalacja fotowoltaiczna to spora inwestycja, w szczególności dla domowego budżetu. Ma ona gwarantować stabilne funkcjonowanie i oszczędności na wiele lat. Z tego względu niezwykle ważnym jest jej prawidłowe zainstalowanie. Jak wybrać instalatora fotowoltaiki?
Fotowoltaika. Prawidłowy montaż = prawidłowe działanie?
Montaż fotowoltaiki nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Instalacja fotowoltaiczna – również panele fotowoltaiczne bez pozwolenia - to szereg zaawansowanych technologicznie elementów, które muszą współgrać ze sobą, być stabilnie i trwale przytwierdzone w idealnie dobranym miejscu, zapewniającym optymalne wykorzystanie promieniowanie słonecznego do przetworzenia go w energię zasilającą urządzenia i instalacje w gospodarstwie domowym. Prawidłowe, długookresowe i bezawaryjne funkcjonowanie fotowoltaiki możliwe jest jedynie w momencie, w którym instalacja pozbawiona będzie wad – nawet tych najdrobniejszych.
Kto może instalować fotowoltaikę? – uprawnienia instalatorów
Instalacją fotowoltaiki, dostępnej na www.esoleo.pl, może w Polsce zajmować się jedynie osoba, która legitymuje się uprawnieniami do przyłączenia gotowej już instalacji do sieci energetycznej – musi posiadać uprawnienia elektryczne wydawane przez SEP lub Certyfikat Instalatora Systemów Fotowoltaicznych, jaki otrzymać można z Urzędu Dozoru Technicznego. W przypadku korzystania dopłat lub dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej, przepisy szczególne mogą wymagać posiadania przez instalatora dodatkowych uprawnień – co warunkować będzie możliwość skorzystania z benefitów. Takimi uprawnieniami, które potwierdzone muszą być odpowiednimi dokumentami, może być Certyfikat Instalatora OZE, który odnawiany musi być co 5 lat. Z uwagi na montaż fotowoltaiki zazwyczaj na dachu budynku – czyli na wysokości powyżej 3 metrów – instalator powinien również legitymować się uprawnieniami do pracy na wysokościach.
Na kogo się zdecydować?
Skuteczny montaż wymaga zarówno odpowiedniej wiedzy, jak i doświadczeni. Instalator fotowoltaiki musi zatem:
- posiadać wiedzę techniczną,
- rozumieć projekt techniczny instalacji,
- potrafić dostosować instalację i położenie jej poszczególnych elementów do architektury konkretnego obiektu,
- dopasować system montażowy do obiektu i miejsca umieszczenia instalacji fotowoltaicznej,
- mieć ułożony plan działania – podczas instalacji nie ma bowiem miejsca na przypadkowe ruchy czy prowizoryczne rozwiązania
Jak powinien przebiegać montaż fotowoltaiki?
Praca nad montażem fotowoltaiki rozpoczyna się od dokładnego rozpoznania obiektu oraz zapoznania się z planami instalacji. Na podstawie tak zdobytych informacji instalator opracowuje plan działania. Instalator powinien zająć się następnie przygotowaniem miejsca na założenie paneli, samych ich montażem z opracowaniem optymalnego kąta zamocowania paneli pv – z uwzględnieniem pozycji słońca w danej lokalizacji. Jest odpowiedzialny w szczególności za zabezpieczenie instalacji tak, by wszystkie jej elementy były stabilnie zamocowane, odporne były na oddziaływanie warunków atmosferycznych czy promieniowania słonecznego. Po wykonaniu montażu powinien sprawdzić poprawność wykonania pracy, podpisać się pod odpowiednimi dokumentami. Instalacja fotowoltaiki przez certyfikowanego instalatora jest bowiem warunkiem gwarancji na zainstalowany sprzęt.
Nieprawidłowa instalacja – czym grożą błędy instalacyjne?
Pomimo prawidłowego działania – wyłapywania promieniowania słonecznego, przetwarzania go na energię elektryczną odbieraną następnie przez instalację elektryczna w domu - nieprofesjonalnie lub niedokładnie zamontowana fotowoltaika czasem może zacząć generować coraz więcej problemów. Niedopatrzenia podczas instalacji – mikrouszkodzenia modułów powstałe podczas przenoszenia lub montażu instalacji, wprowadzane na własną rękę modyfikacje, odsłonięte połączenia przewodów, montaż elementów bez odpowiednich atestów – wszystko to może oddziaływać na zmniejszenie efektywności produkowania energii, straty podczas jej przesyłania, zwarcia czy nawet pożar instalacji fotowoltaicznej.
Certyfikowany instalator fotowoltaiki to gwarancja bezpiecznej i efektywnej instalacji fotowoltaicznej, która przez długie lata będzie zapewniała wysokie oszczędności dla domowego budżetu. Warto zatem poświęcić kila chwil, by dokonać dobrego wyboru doświadczonego, profesjonalnego instalatora.